Erektil disfonksiyonun değerlendirilmesinde; karotis intima media kalınlığı ölçümü ve nötrofil/lenfosit oranı ile platelet/lenfosit oranı kullanılabilir mi?
Is it possible to use carotid intima media thickness measurement, neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) in erectile dysfunction evaluation?
- Tez No: 977031
- Danışmanlar: DR. METİN KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Özellikle 40 yaşından sonra gelişen erektil disfonksiyonda vasküler patolojiler ön plana çıkar ve bilindiği üzere ateroskleroz bu vasküler patolojilerin gelişiminde önemli role sahiptir. Biz bu çalışmamızda; 40-70 yaş arasında erektil disfonksiyonla başvuran erkeklerde, erektil disfonksiyon (ED) derecesi ile aterosklerozun erken dönem göstergesi olarak kabul edilen karotis intima media kalınlığı (KİMK) arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Ayrıca çalışmamızda, son yıllarda birçok hastalıkla ilişkisi araştırılan nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve platelet/lenfosit (PLO) oranlarının erektil disfonksiyonla ilişkisini göstermeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Aralık 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında erektil disfonksiyon şikâyeti ile polikliniğimize başvuran 40-70 yaş arası 101 erkek, hasta grubu olarak çalışmaya dâhil edildi. Kontrol grubu olarak, aynı yaş grubunda ve ED şikâyeti olmayan benzer özellikteki cinsel aktif 31 erkek çalışmaya alındı. Erektil disfonksiyon varlığı ve derecesi Uluslararası erektil fonksiyon indeksi-5 (IIEF-5) formuna göre belirlendi. Hasta ve kontrol gruplarına KİMK ölçümü yapıldı ve her iki grubun da hormonal, biyokimyasal ve hematolojik parametrelerine bakıldı. Hasta ve kontrol grupları; KİMK, NLO ve PLO başta olmak üzere diğer hormonal, biyokimyasal ve hematolojik parametreler açısından birbiri ile karşılaştırıldı ve gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık olup olmadığı analiz edildi. Ayrıca IIEF-5 skoru ile diğer değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek adına korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Hasta grubunda (n=101), kontrol grubuna (n=31) kıyasla karotis intima media kalınlıklarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmış olduğu görüldü (p<0,001). Komorbid hastalıklar dışlandıktan sonra oluşturulan hasta (n=59) ve kontrol (n=22) grupları, karotis intima media kalınlıkları açısından birbiri ile tekrar kıyaslandı ve hasta grubunda karotis intima media kalınlıklarının kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi (p<0,001). Nötrofil/Lenfosit oranı ve Platelet/Lenfosit oranı da ED'li grupta kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Ayrıca CRP düzeyleri de hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek tespit edilmiştir (p<0,001). Yapılan korelasyon analizinde; karotis intima media kalınlıkları, PLO, NLO ve CRP değerleri IIEF-5 skorları ile negatif yönde korelasyon göstermektedir. Sonuç: KİMK ölçümü ED tanısının desteklenmesinde ve ciddiyetinin değerlendirilmesinde hekimlere önemli klinik bilgiler sağlayabilir. Özellikle KİMK ve ED arasındaki mevcut korelasyon nedeniyle KİMK ölçümü; günlük üroloji pratiğinde kullanılabilecek, yeni, non-invaziv, tekrarlanabilir ve kolay uygulanabilir bir marker olarak görülmektedir. Ek olarak N/L ve P/L oranları da ED tanısını destekleyici, pratik ve ek maliyet getirmeyecek yeni parametreler olarak göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Especially after the age of 40 years old vascular pathologies become more important in erectile dysfunction (ED) and it is known that atherosclerosis plays a major role in development of these vascular pathologies. In this study, men between 40-70 years of age who presented with ED were investigated and we aimed to determine the relationship between erectile dysfunction severity and carotid intima media thickness (CIMT) which was accepted as an early indicator of atherosclerosis. Neutrophil-to-lymphocyte and platelet-to-lymphocyte ratios have been investigated for many diseases in recent years and in this study we also aimed to reveal the relationship between erectile dysfunction and NLR & PLR. Materials and Methods: Between December 2014 and May 2015 one hundered one (n=101) male patients aged 40-70 years, had been included in this study who were applied to our polyclinic because of erectile dysfunction. Sexually active thirty-one (n=31) men with similar properties and in the same age range but without ED were accepted our study as a control group. Carotid intima media thickness measurements were performed for all participants and also hormonal, biochemical and hematological parameters were evaluated for both groups. ED presence and the degree of erectile dysfunction was determined according to International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) scores. Control and patient groups were compaired with each other according to CIMT, NLR & PLR values and other hormonal, biochemical, hematological parameters. Statistical analysis was performed to determinate significant differences between control and patient group parameters. The correlation analysis was also performed to assess the relationship between IIEF-5 and other variables. Results: It was determined that there were a statistically significant increase in carotid intima media thicknesses in patient group (n=101) compared to the control (n=31) group (p<0,001). After exclusion of comorbid diseases, patient (n=59) and control (n=22) groups were compared with each other again and carotid intima media thicknesses were statistically significantly higher in the patient group compared to the control group (p<0,001). Neutrophil-to-lymphocyte and platelet-to-lymphocyte ratios were also found to be significantly higher in patient group compared to the control group (p<0,05). Furthermore, CRP levels were also detected significantly higher in patient group compared to the control group (p<0,001). In correlation analysis; carotid intima media thicknesses, NLR, PLR and CRP levels negatively correlated with IIEF-5 scores. Conclusions: CIMT measurement can provide important clinical information to physicians in assessing the severity of erectile dysfunction and it can be useful as a supportive tool in diagnosis of ED. Especially due to the current correlation between CIMT and ED; CIMT measurement is considered as a marker that can be used in daily urological practice and it's also new, non-invasiv, repeatable and easy to perform. In addition, neutrophil-to-lymphocyte and platelet-to-lymphocyte ratios are supportive for diagnosis of ED and these ratios stand out as a new practical parameters that will not bring additional costs.