La conscience dans les premières œuvres philosophiques de Jean-Paul Sartre
Jean-Paul Sartre'ın erken dönem felsefi çalışmalarında bilinç
  1. Tez No: 977063
  2. Yazar: ÖZGÜR KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÖKSÜZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu Jean Paul Sartre'ın erken dönem felsefi çalışmalarında bilinç kavramıdır. Sartre için öncelikle bilinç problematiği, öncelikle bilincin yapısı olan yönelimsellik ve somut bir şekilde dünya ile ilintimizi kuran bu ilişki bağlamında şekillenmektedir. Varoluş ile iç içe geçmiş biçimde ele alınan bilinç, yapısı itibariyle, bilincinde olunan nesnelerden ayrılır. Sartre'a göre asıl problem, bu ayrımın yeterince radikalleştirilmemiş olmasıdır. Aşkınsal Ego, Sartre için bilincin ortasında onun bilinç olma yapısına uygun olmayan bir yapı olarak bulunmaktadır. Bu bir çok açıdan sorun yaratmaktadır: bize radikal bir biçimde felsefe yapabilme imkanı sunan fenomenoloji, bizi yeniden“sindirim”felsefelerinin uğrağında bırakmıştır. Yönelimsellik ile bilincin her bir anı“bir şeyin bilinci”olarak belirlenir ve dolayısıyla bilinç yapısı itibariyle objesi ile ilinti halindedir. Bilincinde olduğunuz nesnenin doğasından bağımsız olarak, bilinç çeşitli edimlerinin (örneğin yargılamak, hayal etmek, algılamak) her birinde yönelimseldir. Fenomenolojik askıya alma, ἐποχή, yöntemiyle materyal dünyaya ait bütün nesneler ve zihne ait psişik nesneler, gerçekten olup olmamalarından bağımsız olarak yönelimsel bilincimin nesne kutbu bağlamında ele alınır. Sartre'a göre sindirim felsefeleri somut deneyimimizi ondan edindiğimiz bilgiye indirerek geride bilinçten bağımsız şeyler bırakmaz. Yönelimsellik tam olarak da bu noktada somut deneyime ulaşabilme imkanını sunmaktadır: Bilinç, yapısı veya özü itibariyle ilintiye girdiği nesne ile birlikte ele alınır. Sartre'a göre bizi yönelimselliğin sunduğu imkandan mahrum bırakan ise Aşkınsal Ego'dur. Bununla kastedilen, bilincin özbilinci ve özbilgisinin (connaissance de soi) ona aşkınsal olarak ait olması ve onun «ben'inin» (Ego'sunun) yönelimselliğin bir kutbunu oluşturmasıdır. Sartre için Ego, bilincın yapısına değil ancak psişik düzleme aittir. Bilinç ile bilincin nesneleri arasındaki farkı ancak Ego'yu bilincin bir nesnesi olarak tanımamız ölçüsünde koruyabiliriz. Bilinç yapısı itibariyle bir şeyin bilinci ise, kendi üzerine dönen bilinç için de, «ben» ancak bir nesne olabilir. Bunun sonucu olarak Ego, bilincin yapısına dahil edilemez. Sartre için Ego tüm içeriğini dünyadan alır ve psişik nesnelerin ufkunda belirir. Bilincin yapısına ait olan ego'nun aksine, o artık dünyada, nesnelerin ve öteki insanların arasındadır. Ancak ego, edimler ve durumlar kompleksinin dolaylı birliği olarak, şu veya bu edimi sürdüren ben olarak mevcuttur. Sartre için her bilinç yapısı itibariyle bir şeyin bilincidir ve bunun yanında her bilinç kendi kendinin dolayımsız bilincidir. Ego düşünüm ile birlikte önümüze gelir, ve psişik edim, durum ve niteliklerin birliğinden ibarettir. Bilincin önündeki herhangi başka aşkın bir nesne gibi, o da ancak bir profil'den (abschattung) verilir. Düşünüm öncesi bilinç için bir ego söz konusu değildir. Bilinç, bilinci olduğu nesnenin konumsal bilincidir, ve bilinç kendisi için herhangi bir nesne olamayacağı için kendinin bilinci konumsal olamaz. Dolayısıyla bilinç, aynı zamanda kendi kendisinin konumsal olmayan bilincidir. Böylece Sartre'ın bilincin yapısını nasıl gördüğünü anlamış oluruz: Konumsal bilinç, yani nesnenin bilinci, nesne düşünümün konusu veya teması olduğu ölçüde bilincin yapısını ifade eder. Düşünüm öncesi konumsal olmayan bilinç tamamıyla dış dünyaya yöneliktir. Nesnesi ister matematiksel hakikatler ister fiziksel bir süreç de olsun, düşünümsel olmayan bilinç kendisinin neyin bilinci olduğunun bilgisini barındırmaz. Ancak düşünümün konusu olduğunda, daha önceden düşünümsüz olan bu bilinç hakkında bilgiye sahip olabilirim ve onun karşısında çeşitli tavırlar takınabilirim. Bu bağlamda, bilince aşkın olan psişik olguları konu edinen saf olmayan düşünüm ile, bilinci aşkın olan olgular lehine aşma çabası göstermeyen saf düşünümün ayrımının üzerinde durduk. Psikolojizm deneyimlenen dünyayı psişik süreçlere indirgeme çabasıdır. Edmund Husserl'in çalışmalarında kesin bir bilim olarak fenomenolojinin gelişimde aşılması gerektiğini ortaya koyduğunu, felsefenin ve bilimlerin tarihinde bir yönelimdir. Bu perspektife göre materyal, ampirik dünyaya dair yargılarımızı askıya alıp, psişik süreçlere varlık ve mutlak kesinlik atıf edebiliriz. Fenomenolojik indirgeme ise kesinliğe hem ampirik hem de psişik alana yönelik yargılarımızın askıya alınması ile ve bilincin temel yapılarının veya özünün analizi ile ulaşır. Sartre için bilinç mutlak bir olgudur. Yapısı itibariyle bizi fenomenin fenomenötesi varlığına ve dünya ile ilişkimize götürür. Husserl için, fenomenolojik askıya alma süreci sonunda, nesnelerin bilincin edimlerinin konusu olma şekillerini öğreniriz: nesneler bir çuvalın içinde giren cisim gibi bilincin edimlerine konu olmazlar: onlar yönelimsel zihnin konusu olarak ele alındıkları ölçüde fenomendirler. Fenomenler arkalarında gizledikleri bir hakikate göndermezler. Ancak Sartre için bilincin bizi, fenomenin bilincine indirgeyemeyeceğimiz bir ontolojik zemine götürdüğünü görürüz. Sartre için insan gerçekliği (réalité humaine) ve bilinç, her ne kadar bizi olgusal alana götürse ve Sartre için fenomenoloji olgu bilimi olsa da, psişik alan ile karışması söz konusu değildir. Psişik olgular ile bilinç, bilincin maddi nesnelerle ayrışması gibi ayrışır. Sartre'ın egonun bilincin yapısına dahil olmaması gerektiği yönündeki görüşünün sebebi de budur. Varoluşçu için bilinç, psişik ve fiziksel süreçlerden ayrılır ve bu süreçlerin anlamının ortaya çıktığı alandır. Bununla birlikte, fenomenolojinin şimdiye kadar temel olarak aldığı kesin bilgi zemini olan Aşkınsal Ego de artık yoktur. Bilgiyi başlangıç noktası olarak kabul etmeyen Sartre, bilginin zeminini oluşturan ontolojiyi kurmaktadır. Saf düşünüm bizim için bilincin varlığı, bilince karşılık gelen ontolojik alan hakkında sorgulamalara zemin hazırlar. Bu çalışmanın temel hedefleri arasında, Sartre için bilincin yapısının Husserl'in analiz ettiği bilinçten hangi noktalarda ayrıldığını göstermek ve Sartre'ın bilinç kavramının çözmeyi hedeflediği sorunların ve temsil ettiği genel yönelimlerin fenomenolojinin içinden doğduğunu ortaya koymak vardır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle fenomenoloji biliminin konusu olan bilincin temel niteliklerinin Sartre'ın yorumuyla nasıl bir dönüşüm geçirdiğini inceledik. İlk olarak, aşkınsal bir yapı olarak ego içermeyen bilincin, Sartre için bilincin yapısını, dünya ve bilgi ile ilişkisini; bu bilincin psişik alan ile ilişkisini ve son olarak da genel olarak öznellik ve objektif bilgi ile ilişkisini gösterdik. Öncelikle aşkınsal yapısı olarak ego içermeyen bilincin Sartre için bilincin yapısını, dünya ile ve bilgi ile ilişkisini; bu bilincin psişik alan ile ilişkisini ve son olarak da genel olarak öznellik ve objektif bilgi ile ilişkisini gösterdik. Psişik nesnelerin bilincin onlara verdiği, kısmi ve ikincil bir spontanlığa sahip olduğunu ve saf olmayan düşünüm ile egonun bilincin spontanlığın kaynağıymış gibi bilince verildiğini gördük. Saf spontanlık olan ve bu niteliğiyle psişik alandaki nesnelerden ayrılan, akışında sürekli olarak tamamen yeni bir varoluşun kaynağı olan bilinci inceledik. Günlük hayatta ilk olarak karşımıza çıkan, saf olmayan düşünümün psişik alanın kuruluşundaki rolünü ve saf düşünüm ile olan ilişkisini inceledik. Yaptığımız okumalar çerçevesinde, Sartre'ın felsefi çalışmalarındaki bilinç kavramının, fenomenolojideki bazı eğilimlerin evriminin sonucu olduğunu ve özellikle de bilincin özü olarak yönelimsellik kavramının Sartre'ın bilinç kavramı için kilit konumda olduğunu gördük. Bu yönelimsellik anlayışı, bilinci kapalı bir töz olarak değil, her zaman kendi dışında bir şeye yönelen, anlamını bu yönelim içinde kazanan bir varlık olarak tanımlar.
Özet (Çeviri)
The subject of this work is the concept of consciousness in the early philosophical writings of Jean-Paul Sartre. For Sartre, the problematic of consciousness is shaped primarily by its structure—intentionality—and by the fact that it concretely establishes our relation to the world. Intertwined with existence, and considered alongside it, consciousness is, by its structure, distinct from the objects of which it is conscious. For Sartre, the major issue is that this distinction has not been sufficiently radicalized. The Transcendental Ego appears, for him, at the heart of consciousness as a structure that does not conform to its nature as consciousness. This creates several problems: phenomenology, which should provide us with the possibility of philosophizing in a radical way, ends up returning us to the stage of“digestive”philosophies. Through intentionality, every moment of consciousness is defined as“consciousness of something,”and thus, by its very structure, is in relation with its object. Regardless of the nature of the object of which we are conscious, consciousness is intentional in each of its acts (such as perceiving, imagining, judging). Through the phenomenological epoché (ἐποχή), all objects of the material world and of the psychic sphere are considered — whether they actually exist or not—insofar as they are the object-pole of my intentional consciousness. For Sartre,“digestive”philosophies do not leave behind things independent of consciousness, since they reduce our concrete experience to the knowledge we derive from it. Intentionality offers philosophy precisely the possibility oof access to concrete experience : consciousness, by its structure or essence, is always understood together with the object to which it is related. What deprives us of this possibility, for Sartre, is the Transcendental Ego. By this he means that self-consciousness and self-knowledge belong to consciousness in a transcendental way, and that its“self”or Ego forms one of the poles of intentionality. For Sartre, the Ego does not belong to the structure of consciousness but only to the psychic plane. The distinction between consciousness and its objects can only be preserved if we recognize the Ego as an object for consciousness. If, structurally, consciousness is consciousness of something, then for a consciousness that reflects upon itself, the“self”can only be an object. As a result, the Ego cannot be included in the structure of consciousness. The Ego draws all its content from the world and appears on the horizon of psychic objects. Unlike an ego that would belong to the structure of consciousness, it is now in the world, among objects and other people, and exists only as the indirect unity of a complex of acts and situations, as the self who continues this or that act. For Sartre, every consciousness is, by its structure, consciousness of something, and at the same time, immediate consciousness of itself. The Ego appears with reflection, and is nothing but the unity of acts, situations, and psychic qualities. Like any other transcendent object for consciousness, it is given only through a profile(Abschattung). Consciousness is positional consciousness of the object it is conscious of; and since consciousness cannot be an object for itself, its consciousness of itself cannot be positional. Therefore, any given consciousness is also non-positional consciousness of itself. Thus, for Sartre, the structure of consciousness becomes clear: positional consciousness, i.e., consciousness of the object, expresses its structure insofar as the object is the theme of reflection. Non-positional, pre-reflective consciousness is entirely directed toward the external world. Whether its object is mathematical truths or a physical process, unreflective consciousness does not contain knowledge of what it is consciousness of. Only when it becomes the object of reflection can this previously unreflective consciousness be known and become subject to various attitudes. In this context, we emphasized the distinction between pure reflection—which does not seek to transcend immediate consciousness in favor of realities external to consciousness—and impure reflection—which addresses psychic facts transcendent to consciousness. Psychologism is the attempt to reduce the lived world to psychic processes. In Edmund Husserl's work, overcoming this tendency appears as a necessary step in the development of phenomenology as a rigorous science. From this perspective, we suspend our judgments about the material and empirical world in order to attribute existence and absolute certainty to psychic processes. Phenomenological reduction, on the other hand, attains certainty by suspending our judgments about both the empirical and psychic domains, and by analyzing the fundamental structures or essence of consciousness within the transcendental field of experience. For Sartre, consciousness is an absolute fact: by its structure, it leads us toward the being of the phenomenon and our relation to the world. For Husserl, at the end of the phenomenological epoché, we learn the modes through which objects are given as the themes of acts of consciousness: objects are not contained in acts of consciousness like physical bodies are contained in a sack. Considered as the theme of intentional consciousness, objects are phenomena. Phenomena do not refer to a hidden truth behind themselves. However, for Sartre, consciousness leads us to an ontological ground that cannot be reduced to the consciousness of the phenomenon. For him, although human reality and consciousness both lead us to the factual domain—and although phenomenology is, for him, a science of facts—there is no confusion of conscience with the psychic domain. Psychic facts are distinct from consciousness in the same way that material objects are distinct from it. The exclusion of the Ego from the structure of consciousness follows from this distinction: for the existentialist, consciousness is separate from psychic and physical processes and constitutes the domain of the meaning of these processes. At the same time, however, the foundation of certainty which is Transcendental Ego no longer exists. Sartre, who does not accept knowledge as his starting point, establishes the ontology that forms the ground of knowledge. Pure reflection prepares the ground for us to inquire into the being of consciousness, the ontological domain corresponding to consciousness. The fundamental aim of this study is to show the ways in which the structure of consciousness, for Sartre, differs from the consciousness analyzed by Husserl, and that the problems Sartre's concept of consciousness aims to solve—as well as the general orientations it represents—emerge from within phenomenology itself. With this aim, we examined how the fundamental features of consciousness, as the subject matter of phenomenology, are transformed in Sartre's interpretation. We showed the structure of consciousness devoid of the transcendental ego, its relation to the world and to knowledge, its relation to the psychic domain, and finally its relation to subjectivity and objective knowledge. We saw that psychic objects possess only a partial and derivative spontaneity received from consciousness, and that through impure reflection the ego is given to consciousness as if it were the source of its spontaneity. We studied consciousness as pure spontaneity, which, precisely because it is pure spontaneity, is distinct from the objects of the psychic domain and, in its flow, is the source of an ever-new existence. In the framework of our readings, we saw that the concept of consciousness in Sartre's philosophy results from the evolution of certain tendencies within phenomenology, and that intentionality, as the essence of consciousness, occupies a key place in this concept. This understanding of intentionality defines consciousness not as a closed substance, but as a being always directed toward something other than itself, finding its meaning in this intentional movement.