Tipografi dersi eğitimine yönelik interaktif doküman tasarımı önerisi
Interactive document design proposal for typography lesson education
  1. Tez No: 977078
  2. Yazar: UFUK GÖZÜBÜYÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FERRUH HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, tipografi eğitiminin daha etkili ve etkileşimli yöntemlerle sunulmasına yönelik bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'deki Güzel Sanatlar Fakülteleri Grafik Tasarım Bölümlerinde verilen Tipografi dersi kapsamında, geleneksel öğretim yöntemleri ile interaktif tasarım temelli öğretim yaklaşımının karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Bu kapsamda, deneysel yöntemle yürütülen araştırmada iki ayrı öğrenci grubuna öntest-sontest uygulamaları gerçekleştirilmiş; birinci grup geleneksel öğretim yöntemiyle, ikinci grup ise geliştirilen interaktif PDF materyali aracılığıyla eğitilmiştir. Araştırmada, yazının tarihsel evriminden modern dijital tipografiye uzanan süreç detaylı bir biçimde incelenmiş; tipografinin eğitsel, estetik ve iletişimsel işlevleri tartışılmıştır. İnteraktif tasarımın tipografi eğitimine etkisi, öğrenme çıktıları ve öğrenci etkileşimi açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, interaktif PDF destekli öğrenme materyalinin öğrencilerin tipografik kavramları daha iyi anlamalarına, uygulama becerilerini geliştirmelerine ve ders içeriğine olan ilgilerini artırmalarına katkı sağladığını göstermektedir. Çalışma sonucunda, grafik tasarım eğitiminde tipografi gibi görsel iletişimin temel alanlarında etkileşimli ve kullanıcı odaklı öğrenme ortamlarının geliştirilmesinin, pedagojik açıdan güçlü bir alternatif sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, tipografi öğretiminde görsel materyal, dijital araç ve etkileşimli içeriklerin entegrasyonunun, hem akademik başarıyı hem de öğrenci motivasyonunu artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a model for delivering typography education through more effective and interactive methods. The research is based on a comparison between traditional teaching approaches and an interactive design-based instructional method within the scope of the Typography course offered in the Graphic Design Departments of Fine Arts Faculties in Turkey. In this context, an experimental design was employed, applying pre-test and post-test assessments to two separate student groups: the first group received instruction through a traditional teaching method, while the second group was taught using an interactive PDF-based learning material developed specifically for this study. The study thoroughly examines the historical evolution of writing, tracing its development into modern digital typography, and discusses the educational, aesthetic, and communicative functions of typography. The impact of interactive design on typography education was evaluated in terms of learning outcomes and student engagement. The findings indicate that the interactive PDF-supported instructional material significantly enhanced students' understanding of typographic concepts, improved their practical application skills, and increased their interest in the course content. As a result of the study, it is concluded that implementing interactive and learner-centered educational environments in foundational areas of visual communication—such as typography—presents a strong pedagogical alternative in graphic design education. Furthermore, the integration of visual materials, digital tools, and interactive content into typography instruction was observed to improve both academic achievement and student motivation.