Sanat etkinliklerinin 7-10 yaş grubundaki çocuklarda yarattığı sanatsal ve çevresel farkındalık: 17. istanbul bienali kapsamında gerçekleştirilen“kuşlar ne düşünüyor?”projesinin incelenmesi
Artistic and environmental awareness through artistic activities in children aged 7-10: an analysis of the“what are the birds thinking?”project at the 17th istanbul biennial
  1. Tez No: 977084
  2. Yazar: EDA GÖKNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ALİ AKŞİT, DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ TETIANA MÜSEVİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 7-10 yaş arası çocuklar üzerinde sanatsal ve ekolojik aktivitelerin etkisi, 17. İstanbul Bienali kapsamında gerçekleştirilen“Kuşlar Ne Düşünüyor?”projesinin analizi üzerinden incelenmiştir. Yaratıcılığı ve çevresel farkındalığı disiplinlerarası etkinliklerle teşvik etmeyi amaçlayan bu proje, sanat temelli çalışmaların söz konusu yaş grubu üzerinde kapsamlı bir gelişim sağlayıp sağlamadığını görmek için anketlerle değerlendirilmiştir. Proje katılımcıları arasında özel okullar ve toplum eğitim merkezlerinden öğrenciler yer almıştır. Sonuçlar, çocuklar arasında sanatsal takdirin ve çevresel bilincin arttığını göstermiştir. Katılımcıların yaklaşık %60'ı doğaya bakış açılarında olumlu bir değişim yaşadığını belirtmiştir. Sosyo-ekonomik gruplar arasında uzun vadeli kavrayış farklılıkları gözlemlenmiştir. Özel okul öğrencileri, toplum eğitim merkezlerindeki akranlarına kıyasla zaman içinde daha yüksek bir katılım sergilemiştir. Bulgular, sanat temelli projelerin bütüncül gelişimi teşvik etme potansiyelini vurgulamaktadır. Sanatsal ve ekolojik temaların entegrasyonunun, yaratıcılığı ve eleştirel düşünmeyi artırdığı belirlenmiştir. Etkinin devamlılığını sağlamak ve eşitsizlikleri gidermek için tekrarlanan ve kapsayıcı girişimlere duyulan ihtiyaç öne çıkarılmıştır. Bu çalışma, disiplinlerarası eğitim programlarının rolüne dair içgörüler sunmaktadır. Sonuçlar, yaratıcı etkinliklerin çocuklarda bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimi nasıl desteklediğine ilişkin anlayışa katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of artistic and ecological activities on children aged 7-10 was examined in this study, through the analysis of“What Are The Birds Thinking?”project, organized during the 17th Istanbul Biennial. The project, which aimed to foster creativity and environmental awareness through interdisciplinary activities, was examined through surveys to see whether art-based projects could promote comprehensive enhancement for the above mentioned age group. Surveys were conducted with project participants from private schools and community education centers. Results showed an increase in artistic appreciation and environmental consciousness among children. Approximately 60% of participants reported a positive change in their perspective on nature. Differences in long-term retention were observed between socio-economic groups. Private school students exhibited higher engagement over time compared to their peers from community centers. The findings highlight the potential of art-based projects in promoting holistic development. The integration of artistic and ecological themes was found to enhance creativity and critical thinking. The need for repeated and inclusive initiatives was emphasized to sustain the impact and address disparities. This study provides insights into the role of interdisciplinary educational programs. The results contribute to the understanding of how creative activities support cognitive, emotional, and social growth in children.