Investigating a motivation model for gamified e-learning: A mixed methods approach
Oyunlaştırılmış e-öğrenme için bir motivasyon modelinin araştırılması: Karma yöntem yaklaşımı
- Tez No: 977085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JONATHAN LEAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Plymouth
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Son beş yılda oyunlaştırmaya yönelik eğitim alanında bir artış olmuştur (Behl vd., 2022; Ertan ve Kocadere, 2022). Oyunlaştırmanın popülerliğindeki artışın temel ilkelerinden biri, eğitim ortamlarındaki motivasyon gücünden kaynaklanıyor olabilir (Sailer vd., 2017; Sailer ve Homner, 2020). Ancak, oyunlaştırma üzerine yapılan önceki araştırmalar, bu fenomenin motivasyonel etkilerini hangi mekanizmalarla ortaya çıkardığını yeterince araştırmamıştır. Mevcut araştırma, farklı araştırma stratejilerine sahip üç ayrı aşamaya ayrılmıştır. İlk aşama, araştırmacının bir oyunlaştırma prototipi geliştirdiği ve oyun öğelerinin etkisini anlamak için tasarımcı rolünü üstlendiği tasarım tabanlı bir araştırmadır. İkinci aşama, önerilen motivasyon modelini test etmek için anketlerin kullanıldığı ampirik bir nicel çalışmadır. Üçüncü aşama, deneyim ve algıyı keşfetmek yoluyla araştırma sorularını ele alarak öğrenci deneyimine odaklanmayı amaçlayan nitel bir çalışmadır. Ölçek için, Birleşik Krallık üniversitelerinden işletme öğrencilerinden oluşan bir örneklem çalışmaya katılmıştır. Mevcut çalışma hem biçimlendirici hem de yansıtıcı bir model içerdiğinden analiz için Smart-PLS kullanılmıştır. Ardından, çalışmaya katılmaya gönüllü olan öğrencilerle grup görüşmeleri yapılmış ve tematik analiz gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar ilgili literatur ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been a recent increase in educational interest in gamification over the past five years (Behl et al., 2022; Ertan & Kocadere, 2022). A central tenet of the increase in its popularity may stem from its motivational power in educational settings (Sailer et al., 2017; Sailer & Homner, 2020). However, prior research on gamification has not sufficiently investigated the mechanisms by which the phenomenon induces its motivational effects. A crucial question to consider is how the motivational theories that underpin gamification work. Consequently, the current study looks at how game elements map into the notion of self-determination to explore the relationship between intrinsic motivation and gamification in the context of job interview skills. Methods: The current research is divided into three distinct phases with different research strategies. The first phase is design-based research in which the researcher develops a gamification prototype and assumes the role of a designer to understand the impact of game elements. The second phase is an empirical quantitative study that uses questionnaires to test the proposed motivational model. The third phase is a qualitative study that aims to focus on the student experience by addressing the research questions through exploring experience and perception. For the survey, a sample of business students from UK universities participated in the study. Smart-PLS was used for analysis because the current study incorporates both a formative and reflective model. Then, group interviews were conducted with volunteer students who were willing to participate in the study and thematic analysis was carried out. Results: Immersion-related gamification features have an indirect effect on intrinsic motivation through autonomy need satisfaction, while achievement gamification features have a direct effect on competence need satisfaction. Social-related gamification features have a direct effect on relatedness need satisfaction and intrinsic motivation. In the qualitative findings of the research, four different themes and ten different sub-themes were identified. In the current study, the participants expressed that they wanted to increase their confidence and skills and that they enjoyed competition and collaboration, although these preferences vary among participants. Participants also emphasised the importance of usability, personalisation and feedback given to users in digital activities. The findings of the current research are helpful for educators and designers as they shed light on how different gamification features affect students' motivation to learn.