Adenomyozis olgularında uterusun manyetik rezonans görüntülemelerindeki hacimsel özelliklerin semptom öngörüsündeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of volumetric characteristics of the uterus in magnetic resonance imaging on symptom prediction in adenomyosis cases
- Tez No: 977106
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN KAYIPMAZ, PROF. DR. ZELİHA KURTOĞLU OLGUNUS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anatomy, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Adenomyozis, endometriyal dokunun uterusun myometriyum tabakasında yer almasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Tanıda ilk adım ayrıntılı klinik öykü almak olsa da kesin tanı için görüntüleme gereklidir. Ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme en sık kullanılan yöntemlerdir. Literatürde, adenomyozis hacmi ile neden olduğu semptomlar arasındaki ilişkiyi inceleyen ve iki görüntüleme yöntemini karşılaştıran çalışmalar mevcuttur. Ancak, semptomlarla adenomyozisin boyutunun mu yoksa uterusta kapladığı oranın mı daha ilişkili olduğu net değildir. Bu çalışmanın amacı, adenomyozis tanılı olgularda MR görüntüleme ile belirlenen uterin hacim değerleri ile bu hacimlerden türetilen oranların, klinik semptomları öngörme gücü açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve böylece semptomatoloji ile anatomik yapı arasındaki ilişkinin hangi parametrelerle daha güçlü yansıtılabildiğini ortaya koymaktır. Araştırma retrospektif kohort çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. 2023-2024 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde muayene olmuş olan ve adenomyozis şüphesi ile ileri görüntüleme yöntemi Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) çekilmiş olan 18-50 yaş arasındaki reprodüktif dönemdeki kadınların dosyaları ve hastane otomasyon verileri incelenmiş ve hastaların ağrı durumu, kanama paternleri ve infertilite özellikleri sorgulanmış ve MR görüntüleri üzerinde Image J programı kullanılarak hem adenomyozis hem de uterin hacimler ölçülüp oranları alınmıştır. İstatistiksel analiz amacıyla SPSS programı kullanılmıştır. Adenomyozis volümünün total uterin volüme oranı ölçümü, adenomyosize bağlı klinik semptomları öngörmede özellikle kanama yoğunluğu, günlük ped sayısı, mens dönemi ve sonrası ağrıyı değerlendirmede diğer volüm ölçümlerine göre en güçlü parametre olarak görülmüştür. Adenomyozis volümünün uterin volüme oranındaki her birimlik artışın Pelvik Ağrı Etki Anketi skorunu 23.018 birim, ped sayısını 17.384 birim arttırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle MR ile yapılan üç boyutlu değerlendirmelerde, adenomyozisin semptom şiddetini öngörmeye yönelik olarak toplam uterin volüm içerisindeki kapladığı oranın dikkate alınması klinik açıdan daha anlamlı olabilir. Saf adenomyozis olgularına ulaşmanın güçlüğü de göz önünde bulundurulduğunda, gelecekte daha geniş örneklemlerle yapılacak multisentrik çalışmalar bu ilişkinin klinik uygulamalara yansımasını daha iyi ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Adenomyosis is a disorder characterized by the presence of endometrial tissue within the myometrium. While clinical history is the first step in diagnosis, imaging is required for confirmation. Ultrasonography and magnetic resonance imaging (MRI) are the most frequently used methods. Previous studies have examined the association between adenomyosis volume and related symptoms, as well as comparisons between imaging techniques. However, it remains unclear whether symptom severity is more closely related to absolute lesion size or its proportion within the uterus. This study aimed to compare uterine volume values obtained by MRI and the ratios derived from them in predicting clinical symptoms, in order to determine which parameters best reflect the relationship between symptomatology and anatomical structure. A retrospective cohort design was used. Medical records of reproductive-aged women (18–50 years) who underwent MRI for suspected adenomyosis at Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, Farabi Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology between 2023 and 2024 were reviewed. Data on pain status, bleeding patterns, and infertility were collected. Adenomyosis and uterine volumes were measured using ImageJ software, and ratios were calculated. Statistical analyses were performed with SPSS. The ratio of adenomyosis volume to total uterine volume emerged as the strongest predictor of clinical symptoms, particularly bleeding intensity, number of pads used daily, and pain during and after menstruation. Each unit increase in this ratio was associated with a 23.018-point rise in the Pelvic Pain Impact Questionnaire score and a 17.384-unit increase in pad usage. These findings suggest that, in three-dimensional MRI evaluations, considering the proportion of uterine volume occupied by adenomyosis provides more clinically meaningful insight into symptom severity than absolute volumes alone. Given the challenge of identifying pure adenomyosis cases, larger multicenter studies are needed to clarify the clinical implications of this relationship.