İki boyutlu ulusal datum dönüşüm modeli
Two-dimensional national datum transformation model
  1. Tez No: 977107
  2. Yazar: ŞAKİR LEVENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de ED50 ve ITRF96 datumlarına ait 3°'lik UTM koordinatlarının farklı kurum ve projelerde aktif olarak kullanılıyor olması, bu iki datumlar arasında yüksek doğruluklu dönüşümü zorunlu kılmaktadır. Mevcut uygulamalarda dönüşümler genellikle yerel ölçekte, sınırlı sayıda ortak nokta ve bölgesel dönüşüm parametreleri ile yürütülmektedir. Ancak bu yaklaşım; ortak nokta sıklaştırma ihtiyacı, parametrelerin temininde yaşanan zorluklar ve farklılık gösteren dönüşüm doğrulukları gibi problemleri beraberinde getirmektedir. Bu amaçla geliştirilen Ulusal Datum Dönüşüm Modeli (UDDM), kullanıcıdan dönüşüm parametresi temini gerektirmeksizin tüm Türkiye'de uygulanabilir, homojen ve yüksek doğruluklu bir dönüşüm sunmayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında, 4200 grup ve 62500 noktadan oluşan ham veri seti analiz edilmiş; temizlik ve kontrol işlemleriyle 7313 yüksek güvenilirlikte ortak nokta belirlenmiş ve bu noktaları kullanan TUM Modeli oluşturulmuştur. Hesaplamalar dilim dönüşümü gerektirmeyen Lambert Konform Konik projeksiyonunda yapılmıştır. TUM, MATLAB ortamında uyuşumsuzluk testlerine tabi tutulmuş; iki boyutlu dönüşüm modelleriyle maksimum RMSE 3 cm ile en yüksek doğruluğu sağlanmıştır. Ayrıca 611 TUTGA noktasını kullanan TUTGA Modeli, 181 TUSAGA Aktif noktasını kullanan CORS Modeli ve makine öğrenmesi modellerinin birlikteliğiyle çalışan ML Modeli oluşturulmuştur. Tüm modeller istatistiksel tabanlı yaklaşımlarla da test edilmiştir. UDDM bu dört modelin, nokta bazlı ürettiği en iyi sonucu ulusal ölçekte tek bir model yerine nokta bazlı model yaklaşım ile kullanıcıya sunmaktadır. Sonuç olarak UDDM, kullanıcıdan parametre temini gerektirmeyen, tüm Türkiye'de çalışabilen, 9 cm RMSE şartını karşılayan, esnek, güvenilir ve sürdürülebilir bir dönüşüm modelidir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of ED50 and ITRF96 datums in various institutions and projects across Türkiye necessitates a highly accurate transformation between these coordinate systems. Existing practices often rely on regional transformation parameters derived from a limited number of common points at local scales. However, this approach presents several challenges, including the need for densification of common points, difficulties in parameter acquisition, and varying transformation accuracies. To address these issues, the National Datum Transformation Model (UDDM) was developed, aiming to offer a homogeneous, high-accuracy transformation across Türkiye without requiring users to supply transformation parameters. A raw dataset consisting of 4,200 groups and 62,500 points was analyzed, leading to the identification of 7,313 high-reliability common points after rigorous cleaning and validation. Using these points, the TUM Model was developed within the Lambert Conformal Conic projection, which does not require zone transformation. The TUM Model was tested in MATLAB, yielding a maximum RMSE of ±3 cm with two-dimensional transformation models. Additionally, three alternative models were developed: the TUTGA Model (611 points TUTGA points), the CORS Model (181 TUSAGA-Active points), and the ML Model utilizing machine learning algorithms. All models were evaluated with statistical methods. UDDM integrates the most accurate results on a point-by-point basis, offering a flexible, reliable, and sustainable solution with an overall RMSE within ±9 cm across the country.