Seçici oksidasyon yöntemi ile yüksek kükürt içerikli linyitlerin kimyasal olarak temizlenmesi
- Tez No: 97717
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
oz Bu çalışmada, yüksek kükürt içerikli Gediz ve Çayırhan linyitlerinin kükürt içeriklerinin azaltılması hedeflenmiştir. Kükürdün uzaklaştırılması, linyitin cinsine, partikül boyutlarına, reaksiyon zaman ve sıcaklığına göre ölçülmüştür. Uzaklaşan kükürdün çoğu ilk 6 saatte linyitten ılımlı şartlarda ayrılmıştır. 6 saatin sonunda ayrılan kükürt miktarı sabit kalmıştır. Sıcaklık artıkça ayrılan kükürt miktarı artmakta fakat Çayırhan linyitinde, linyit çözünmeye başlamakta ve katı ürün verimi düşmektedir. Seçici oksidasyonla kükürdünün bir kısmı giderilmiş linyit örneklerinden daha fazla kükürt giderilip giderilmeyeceğinin belirlenmesi için ultrasonik titreşimler ve organik çözücülerden yararlanılmıştır. Ultrasonik titreşimlerin Çayırhan linyitinde uzaklaşan kükürt miktarının artmasında etkili olurken, Gediz linyitinin kükürdünün giderilmesinde etkili olmadığı yapılan deneyler sonucunda saptanmıştır. Ancak, deneylerde kullandığımız organik çözücülerin linyitten daha fazla kükürt giderilmesinde etkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is reduce the sulfur content of Gediz and Çayırhan lignites using selective oxidation. The parameters tested for their effects on desulfurization were particle size, time and temperature. Besides, the effects of ultrasonic vibrations and organic solvents were investigated. Most of sulfur was removed at mild conditions in the first 6 hours. The reduction of sulfur increase with increasing temperature, however at higher temperatures, particularly Çayırhan lignite began to be solved and the yields of solid products decreased. Ultrasonic vibrations dramatically increased sulfur removal from Çayırhan lignite, specially at 50 °C for 6 hours. However, any differences of sulfur removal from Gediz lignite didn't observe. Pretreated lignites with selective oxidation were extracted with pridine and toluene mixed solvent to obtain further desulfurization. No a significant effects of these treatment were observed.