Farklı fosfor derişimlerinin (pavlova lutheri, isochrysis galbana ve chlorella vulgaris)'in bazı biyokimyasal parametreleri üzerine etkisi
- Tez No: 97716
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ııı oz Bu araştırmada, farklı fosfor ortam derişimlerinin etkisinde Pavlova lutheri, Isochtysis galbana ve Chlorella vulgaris* in total protein, karbohidrat ve fotosentetik pigment düzeyleri karşılaştırılrmştır. Ortamdaki fosfor derişimi, türlerin hücre yoğunluğu üzerinde belirgin bir etki göstermemiştir. P. lutheri ve C. vulgaris türlerinin kültürlerdeki hücre yoğunluğu 15. günde, buna karşın /. galbana ' nın kültürdeki hücre yoğunluğu ise 7. günde en yüksek değere ulaşmıştır. P. lutheri' nin protein düzeyi, 0.26 ve 0.51 mM fosfor içeren kültürlerde düşüş göstermiştir. Buna karşın /. galbana' nın protein düzeyi fosfor içeren kültürlerde artış göstermiş olup, en yüksek protein düzeyi 0.26 mM fosfor içeren kültürde ölçülmüştür. C. vulgaris için ise en yüksek protein düzeyi fosfor içermeyen kültürde saptanmıştır. I. galbana ve C. vulgaris' in pentoz ve heksoz düzeyleri kültürdeki fosfor derişimine bağlı olarak düşüş göstermiştir. Buna karşın P. lutheri' nin pentoz ve heksoz düzeyleri üzerinde ortamdaki fosfor derişiminin etkisi belirgin değildir. Ortam fosfor derişiminin artması ile türlerin klorofil a ve total klorofil düzeylerinde genel bir düşüş belirlenmiştir. Klorofil b' nin en yüksek değerleri P. lutheri için 0.13 mM fosfor derişiminde, C. vulgaris için 0.26 mM fosfor derişiminde ve /. galbana için ise fosfor içermeyen ortamda ölçülmüştür. En yüksek karetenoid düzeyi P. lutheri için 0.13 mM, /. galbana için 0.51 mM, C. vulgaris için ise 0.26 mM fosfor derişimlerinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, we compared carbohydrate, protein and photosynthetic pigment levels of Pavlova lulheri, Isochysis galbana and Chlorella vulgaris in effect of varying phosphorus concentrations. The cellular density were constant in all phosphorus concentrations. Maximum cellular density of P. lutheri and C. vulgaris were obtained at days 15. However maximum cellular density of/, galbana was obtained at days 7. Protein content of P. lutheri decreased at 0.26 mM and 0.51 mM of phosphorus. However, protein content of /. galbana increased at 0.13, 0.26 and 0.51 mM phosphorus concentrations and maximum value of protein content of/, galbana was obtained at 0.13 mM phosphorus concentration. Maximum value of protein content of C. vulgaris was obtained at cultures without phosphorus. Pentoz and heksoz levels of/, galbana and C. vulgaris decreased while phosphorus concentration increased in the culture culture was increasing. However, pentoz and heksoz levels of P. lutheri reached maximum value at 0.51 mM phosphorus concentration. Total chlorophyll and chlorophyll a levels of all species decreased while phosphorus increased. Max value of chlorophyll b was obtained at 0.13 mM phosphorus concentration in P. lutheri, at 0 mM P in /. galbana and at 0.26 mM phosphorus in C. vulgaris. Maximum value of caretenoid was obtained at 0.13 mM phosphorus concentration, at 0.51 mM phosphorus in /. galbana and at 0.26 mM phosphorus in C. vulgaris.