Untersucherngen zu eigenschaften von Stereptococcus porcinus
Streptococcus porcinus'un özellikleri
  1. Tez No: 977179
  2. Yazar: NALAN ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTOPH LAEMMLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Justus-Lıebıg-Unıversıtat Gıessen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
Özet
Nu çalışmada 70 Streptoccus porcinus izolatı kültürel ve biyokimyasal özellikleri, antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi ve serolojik sınıflandırmalar yoluyla daha ileri özellikleri tanımlanarak belirlendi.Çalışmada S. porcinus, serogrup ve serotip referans suşları, olası grup adayları ve rutin tanıdan elde edilen izolatlar kullanıldı. İncelenen tüm kültürler, koyun kanlı agarda geniş bir beta-hemoliz zonuna sahip olarak görünmüş, stafilokokal beta-lizin zonunda CAMP benzeri bir reaktivite göstermiş ve bu türün tipik biyokimyasal özelliklerine sahip olmuştur. Antibiyotik duyarlılığının belirlenmesi, çok sayıda kültürün ampisilin, basitrasin, kloramfenikol, penisilin ve vankomisine duyarlı olduğunu ortaya koymuştur. Eritromisin, minosiklin, sülfametoksazol-tri-metoprim, streptomisin ve tetrasikline karşı dirençler gözlemlenmiştir."
Özet (Çeviri)
[02:40, 05.12.2025] Nalan: Enpara vadesiz In the present study 70 Streptoccus porcinus isolates could be identified and further characterized by cultural and biochemical properties, by determination of their antibiotic susceptibility and by serological classifications. The S. porcinus included serogroup-and serotype-reference strains, presumptive group candidates and isolates obtained from routine diagnostics. All cultures investigated appeared with a broad zone of beta-haemolysis on sheep blood agar showed a CAMP-like reactivity in the zone of staphylococcal beta-lysin and had the typical biochemical properties of this species. Determination of antibiotic susceptibility revealed a high number of cultures to be susceptible to ampicillin, bacitracin, chloramphenicol, penicillin and vancomycin. Resistances could be observed for erythromycin, minocycline, sulfamethoxazol-tri-methoprim, streptomycin and tetracycline.