SNO2/ilmenit katalizörünün hazırlanması ve fotokatalitik özelliklerinin iyileştirilmesi
Preparation of SNO₂/ilmenite catalyst and improvement of its photocatalytic properties
- Tez No: 977178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YILDIZ, DOÇ. DR. YASEMİN TABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hava, su ve toprak kirliliği, sanayi faaliyetleri, araç egzozları ve atıkların etkisiyle giderek artan bir çevresel tehdit oluşturmakta, bu kirlilikler insan sağlığını ve ekosistemleri ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu bağlamda, fotokatalizörler çevresel sorunlara karşı etkili ve sürdürülebilir bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Fotokatalitik süreçler, kirleticilerin doğal ışık altında parçalanarak çevresel kirliliğin giderilmesine olanak tanır ve böylece daha sürdürülebilir bir çevre yönetimi sağlanmasına katkıda bulunur. Bu çalışmada, hidrotermal yöntem kullanılarak nanoyapılı SnO₂/İlmenit fotokatalizörleri sentezlenmiştir. İlmenit mineralinin aktivasyonu için potasyum hidroksit (KOH) ve sodyum hidroksit (NaOH) gibi iki farklı kimyasal ajan kullanılmıştır. Aktivasyon işlemi, her iki kimyasalın farklı derişimlerde saf su ile seyreltilerek hazırlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Fotokatalitik deneyler, özel olarak tasarlanmış bir UV lamba sistemi ve manyetik karıştırıcı ile yapılmıştır. Üretilen katalizörlerin yapısal ve fotokatalitik özellikleri, UV spektrometre, XRD (X-ray Diffraction) ve SEM (Scanning Electron Microscopy) teknikleriyle ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen veriler, fotokatalizörlerin kristal yapısı, morfolojik özellikleri ve fotokatalitik performansı hakkında önemli bilgiler sunmakta ve ilmenit bazlı SnO₂ fotokatalizörlerinin çevresel uygulamalarda potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Air, water, and soil pollution, caused by industrial activities, vehicle exhausts, and waste, are increasingly posing an environmental threat, seriously endangering human health and ecosystems. In this context, photocatalysts emerge as an effective and sustainable solution to environmental problems. Photocatalytic processes allow the degradation of pollutants under natural light, contributing to the reduction of environmental pollution and promoting more sustainable environmental management. In this study, nanostructured SnO₂/Ilmenite photocatalysts were synthesized using a hydrothermal method. Potassium hydroxide (KOH) and sodium hydroxide (NaOH) were used as two different chemical agents for the activation of ilmenite mineral. The activation process was carried out by diluting both chemicals in varying concentrations with deionized water. Photocatalytic experiments were performed using a specially designed UV lamp system and a magnetic stirrer. The structural and photocatalytic properties of the synthesized catalysts were thoroughly examined using UV spectroscopy, XRD (X-ray Diffraction), and SEM (Scanning Electron Microscopy) techniques. The obtained data provide significant insights into the crystal structure, morphological properties, and photocatalytic performance of the photocatalysts, highlighting the potential of ilmenite-based SnO₂ photocatalysts in environmental applications.