Stabil ve stabil olmayan yük koşullarının squat egzersizinde kas aktivasyonu, yer tepki kuvveti ve bazı kinematik parametreler üzerindeki etkileri
The effects of stable and unstable load conditions on muscle activation, ground reaction force and some kinematic parametres in the squat exercise
  1. Tez No: 977184
  2. Yazar: BARBAROS DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MALİK BEYLEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, squat egzersizi sırasında uygulanan dört farklı yük koşulunun kas aktivasyonu, yer tepki kuvveti (YTK) ve kinematik değişkenler üzerindeki akut etkilerini incelemiştir. Araştırma grubunu, en az beş yıl direnç antrenmanı geçmişi olan, 1 Tekrar Maksimum (1TM) squat değeri en az kendi vücut ağırlığının 1.5 katı olan 17 gönüllü erkek katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılar, squat egzersizini dört farklı yükleme koşulunda uygulamışlardır: elastik bantla oluşturulan stabil olmayan yük, elastik olmayan iple oluşturulan stabil olmayan yük, esnek bar (tsunami bar) ile oluşturulan stabil olmayan yük ve standart bar ile oluşturulan stabil yük. Sekiz kas grubundan EMG verileri, yer tepki kuvveti (YTK) ve kinematik değişkenler analiz edilmiştir. Verilerin normalliği incelenmiş, dört farklı yükleme koşulu Tek Yönlü Tekrarlı Ölçümler ANOVA ile analiz edilmiştir. Anlamlı farklarda Bonferroni düzeltmesi, küresellik varsayımı için Mauchly testi ve ihlallerde Greenhouse-Geisser düzeltmesi uygulanmıştır. Etki büyüklükleri Eta Squared (η²ₚ) değerleriyle raporlanmıştır. Güven aralığı %95 olarak seçilmiştir ve p<0,05'in altındaki değerler istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Varyasyonlar arasında anlamlı farklar bulunmazken (p > .05), etki büyüklüklerinin bazı parametrelerde küçük-orta düzeyde değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Geleneksel yükleme hem agonist hem de sinerjist kas gruplarında daha yüksek kas aktivasyonu sağlamış; özellikle Vastus Medialis (η²ₚ = .127) ve External Oblique (η²ₚ = .168) kaslarında bu eğilim dikkat çekmiştir. Buna karşın, esnek ve stabil olmayan yüklemeler özellikle eksantrik fazda hareket hızını artırarak (p = .094; η²ₚ = .141) daha dinamik ancak daha düşük kas aktivasyonlu bir yanıt oluşturmuştur. Esnek bar gibi esnek yapıların, hareket süresi (p = .082; η²ₚ = .154) ve evre dengesinde (η²ₚ = .078) değişikliğe yol açarak daha reaktif stratejileri teşvik ettiği gözlemlenmiştir. Yer tepki kuvveti bakımından ise istatistiksel anlamlılık olmamasına rağmen (p > .05), geleneksel ve ip varyasyonlarının daha yüksek kuvvet çıktıları sağladığı (η²ₚ ≈ .061–.071), buna karşın lastik ve esnek bar yüklemelerinin bu değeri sınırladığı görülmüştür. Farklı yükleme yöntemleri, kas aktivasyonu ve yer tepki kuvvetinde anlamlı farklar yaratmasa da, geleneksel bar yüklemesinin daha yüksek aktivasyon ve kuvvet çıktıları sağladığı; tsunami bar gibi esnek yüklemelerin ise özellikle eksantrik fazda hareket süresi, hızı ve evre dengesini etkileyerek kinematik yapıyı değiştirdiği görülmüştür. Bu farklılıklar, yükleme yöntemlerinin her birinin nöromüsküler sistem ve hareket mekaniği üzerinde özgün etkiler yarattığını ve antrenman içeriğinin bu doğrultuda planlanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the acute effects of four different loading conditions applied during the squat exercise on muscle activation, ground reaction force (GFR) and kinematic variables. The study group consisted of 17 male volunteers with at least five years of resistance training experience, a minimum squat 1 Repetation Maximum (1RM) of 1.5 times their body weight. Participants performed the squat exercise under four different loading conditions: unstable load with elastic bands, unstable load with non-elastic ropes, unstable load with a flexible bar (tsunami bar), and stable load with a standard barbell. EMG data from eight muscle groups, ground reaction force (GRF), and kinematic variables were analyzed. The normality of the data was examined, and the four different loading conditions were analyzed using a One-Way Repeated Measures ANOVA. Bonferroni correction was applied for significant differences, Mauchly's test was used to assess the assumption of sphericity, and the Greenhouse–Geisser correction was applied in cases of violation. Effect sizes were reported using Eta Squared (η²ₚ), with a 95% confidence interval and a significance level set at p<0.05. The findings indicated no statistically significant differences between conditions (p > .05), though effect size analysis revealed small-to-moderate variations in certain parameters. Traditional barbell loading resulted in higher muscle activation in both agonist and synergist muscle groups, particularly in the Vastus Medialis (η²ₚ = .127) and External Oblique (η²ₚ = .168) muscles. Conversely, flexible and unstable loads produced a more dynamic but lower activation response, especially by increasing movement velocity during the eccentric phase (p = .094; η²ₚ = .141). The flexible bar, as a flexible apparatus, was observed to influence movement duration (p = .082; η²ₚ = .154) and phase distribution (η²ₚ = .078), promoting more reactive movement strategies. Although no statistically significant differences were found in GRF values (p > .05), traditional and rope-based conditions yielded higher force outputs (η²ₚ ≈ .061–.071), while elastic band and flexible bar conditions demonstrated reduced GRF values. Although different loading methods did not produce significant differences in muscle activation and ground reaction force, the traditional bar loading resulted in higher activation and force outputs, while flexible loadings such as the tsunami bar altered the kinematic structure by affecting movement duration, velocity, and phase balance, particularly during the eccentric phase. These differences suggest that each loading method has unique effects on the neuromuscular system and movement mechanics, and training content should be designed accordingly.