İşitsel ayırt etme ve fonolojik farkındalık becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between auditory discrimination and phonological awareness skills
- Tez No: 977185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, işitsel ayırt etme ve fonolojik farkındalık becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek, yaş, cinsiyet farkına göre karşılaştırmak ve bu becerilerin dil gelişimi üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Ayrıca, bu alandaki sık yapılan hataları tespit etmek ve dil becerilerinin geliştirilmesine yönelik katkılar sunmaktır. Araştırma, 4-7 yaş arası konuşma sesi bozukluğu tanısı almış 30 çocuk ile normal gelişim gösteren 10 çocuk (tüm çocuklar yaş ortalaması: 5,65±0,97) üzerinde yapılmıştır. Fonolojik Farkındalık Testi (FFT) ve İşitsel Ayırt Etme Alt Testi (İAT) kullanılarak veriler toplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle, parametrik olmayan test yöntemleri tercih edilmiştir. Öncelikle katılımcıların yaş, cinsiyet ve grup (konuşma sesi bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocuklar) değişkenlerine göre dağılımları betimleyici istatistiklerle özetlenmiştir. Konuşma sesi bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren grubun FFT test puanları ve standart sapmaları (sırasıyla 40.10±15.6; 53.50±21.34) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p=0.056). Aynı şekilde İAT puanları arasında da (sırasıyla 21.00±1.25; 22.00±2.16) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p=0.697). Kontrol grubundaki çocuklar, konuşma sesi bozukluğu olanlara göre özellikle kafiye ayırt etme, kafiye üretme, hece bölme ve fonem birleştirme alt testlerinde daha yüksek puanlar almışlardır. İşitsel ayırt etme ve fonolojik farkındalık, dil gelişiminin temel becerilerindendir. Bu beceriler arasındaki ilişkinin anlaşılması, erken müdahale ve eğitim programlarının oluşturulmasına katkı sağlar. Çalışma, bu alandaki terapötik yaklaşımlar ve tanı süreçlerine ışık tutabilecek niteliktedir. Her ne kadar konuşma sesi bozukluğu olan çocuklar ve tipik gelişim gösteren çocukların FFT ve İAT test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamasına rağmen KSB grubunun daha düşük puanlar alması bu alanların desteklenmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between auditory discrimination and phonological awareness skills, compare them according to age and gender differences, and reveal their effects on language development. In addition, it aims to identify common mistakes in this field and contribute to the development of language skills. The research was conducted on 30 children aged 4-7 with a diagnosis of speech sound disorder and 10 children with normal development (average age of all children: 5.65±0.97). Data were collected using the Phonological Awareness Test (PAT) and the Auditory Discrimination Subtest (ADS). The data obtained in this study were analyzed using IBM SPSS Statistics 26.0 software. Since the data did not show a normal distribution, nonparametric test methods were preferred. First, the distributions of the participants according to age, gender, and group (children with speech sound disorders and typically developing children) were summarized using descriptive statistics. No statistically significant difference was found between the PAT test scores and standard deviations of the group with speech sound disorders and the typically developing group (40.10±15.6 and 53.50±21.34, respectively) (p=0.056). Similarly, no statistically significant difference was found between the ADS scores (21.00±1.25 and 22.00±2.16, respectively) (p=0.697). Children in the control group scored higher than those with speech sound disorders, particularly on the sub-tests of rhyme discrimination, rhyme production, syllable division, and phoneme blending. Auditory discrimination and phonological awareness are fundamental skills in language development. Understanding the relationship between these skills contributes to the development of early intervention and education programs. The study sheds light on therapeutic approaches and diagnostic processes in this field. Although there was no statistically significant difference between the PAT and ADS test scores of children with speech sound disorders (SSD) and typically developing children, the lower scores of the SSD group suggest that these areas need to be supported.