Bitki esansiyel yağlarının çoklu ilaç dirençli klinik izolatlara karşı etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of plant essential oils against multidrug resistant clinical isolates
  1. Tez No: 977187
  2. Yazar: KHAYALA BAKIROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HRİSİ BAHAR TOKMAN, DOÇ. DR. ABDULKERİM SUAT SARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda antibiyotiklere direnç kazanan mikroorganizmaların sayısında belirgin bir artış gözlenmektedir. Bu durum, enfeksiyon hastalıklarının tedavisini zorlaştırmakta ve yeni antimikrobiyal alternatiflere olan ilgiyi arttırmaktadır. Bitkisel kökenli esansiyel yağların, hücre duvarı geçirgenliğini bozarak veya enzim aktivitesini engelleyerek bakterilerin çoğalmasını durdurduğu bildirilmektedir. Bu nedenle, tıbbi bitkilerden elde edilen esansiyel yağların antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi, dirençli bakterilere karşı yeni tedavi seçeneklerinin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, klinik örneklerden izole edilen çoklu antibiyotik direcine sahip Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus izolatlarına kekik, tarçın, lavanta ve karanfil esansiyel yağlarının antibakteriyel etkinlikleri araştırılmıştır. Deneylerde, esansiyel yağların etkinliği disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleri ile belirlenmiş; disk difüzyon yöntemi ile inhibisyon zonları ölçülmüş, mikrodilüsyon yöntemi ile minimum inhibitör konsantrasyonlar tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, çoklu ilaç direnci geliştirmiş olan klinik izolatlarımızdan K. pneumoniae'ye 0.01–0.23 µL/mL, A. baumannii'ye 0.05–0.11 µL/mL, S. aureus'a 0.05–0.23 µL/mL konsantrasyondaki kekik esansiyel yağı, E. coli'ye 0.003–0.007 µL/mL, P. aeruginosa 'ya 0.02–0.46 µL/mL tarçın esansiyel yağı diğer esansiyel yağlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkili bulunmuştur p < 0.001. K. pneumoniae, A. baumannii ve S. aureus üzerinde en yüksek antibakteriyel etkiye kekik esansiyel yağının, E. coli ve P. aeruginosa'ya tarçın esansiyel yağının etkili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, çoklu ilac direncine sahip izolatlarımızdan K. pneumoniae, A. baumannii ve S. aureus'a kekik esansiyel yağının, K. pneumonia ve P. aeruginosa'ya tarçın esansiyel yağının en etkili esansiyel yağlar olduğu karanfil yağının orta düzeyde bir etkinlik sergilediği, lavanta yağının ise zayıf bir etkinliğe sahip olduğu görülmüştür. Bu bulgular, kekik ve tarçın esansiyel yağlarının çoklu ilaç direncine sahip bakterilere etkili yeni molekküllerde yer alabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a significant increase in the number of microorganisms that have developed resistance to antibiotics. This situation complicates the treatment of infectious diseases and increases interest in new antimicrobial alternatives. Essential oils of plant origin have been reported to inhibit bacterial growth by disrupting cell wall permeability or interfering with enzyme activity. Therefore, investigating the antimicrobial activities of essential oils obtained from medicinal plants is important for developing new treatment options against resistant bacteria. In this study, the antibacterial effects of thyme, cinnamon, lavender, and clove essential oils were investigated against clinical isolates of Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa, and Staphylococcus aureus that exhibit multidrug resistance. The antibacterial activities of essential oils were determined using disk diffusion and microdilution methods. Inhibition zones were measured by the disk diffusion method, while minimum inhibitory concentrations (MICs) were determined by the microdilution method. According to the results, thyme essential oil showed statistically significant activity (p < 0.001) at concentrations of 0.01–0.23 µL/mL against K. pneumoniae, 0.05–0.11 µL/mL against A. baumannii, and 0.05–0.23 µL/mL against S. aureus, while cinnamon essential oil exhibited strong activity at 0.003–0.007 µL/mL against E. coli and 0.02–0.46 µL/mL against P. aeruginosa. Among the tested essential oils, thyme demonstrated the highest antibacterial activity against K. pneumoniae, A. baumannii, and S. aureus, whereas cinnamon was most effective against E. coli and P. aeruginosa. Clove oil showed moderate, and lavender oil showed weak antibacterial activity. These findings suggest that thyme and cinnamon essential oils could be promising natural sources for the development of new antimicrobial agents effective against multidrug-resistant bacteria.