Depresyon hastalarında aleksitiminin, dürtüselliğin ve dikkat performansının sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırılması
Comparing alexithymia, impulsivity, and attention performance in patients with depression and healthy volunteers
- Tez No: 977202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmamızın genel amacı depresyon hastalarında aleksitiminin, dürtüselliğin ve dikkat performansının sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırılmasını incelemektir. Çalışmamıza 80 Majör Depresif Bozukluk hastası ve 80 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hasta ve kontrol grubuna Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği uygulanmıştır. Depresyon grubunda TAÖ toplam ve TAÖ-A, TAÖ-B, TAÖ-C alt puanları sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Depresyon grubunda ASRS toplam ve ASRS dikkat eksikliği, ASRS hiperaktivite alt puanları sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Depresyon grubunda BIS-11-KF toplam ve BIS-11-KF motor dürtüsellik, BIS-11-KF dikkat dürtüselliği, BIS-11-KF plan yapmama dürtüselliği alt puanları sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Depresyon grubunda antidepresan kullanan katılımcılar ile antidepresan kullanmayan katılımcılar arasında HAM-D puanları; TAÖ toplam ve TAÖ-A, TAÖ-B, TAÖ-C alt puanları; ASRS toplam ve ASRS dikkat eksikliği, ASRS hiperaktivite alt puanları; BIS-11-KF toplam ve BIS-11-KF motor dürtüsellik, BIS-11-KF dikkat dürtüselliği, BIS-11-KF plan yapmama dürtüselliği alt puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulguların bir kısmı literatür ile uyumlu olmakla birlikte, bir kısmının ileriki çalışmalarda yeni verilerle doğrulanması ve desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the comparison of alexithymia, impulsivity, and attention performance in patients with depression and healthy volunteers. A total of 80 patients with Major Depressive Disorder and 80 healthy controls were included in the study. The Hamilton Depression Rating Scale, Toronto Alexithymia Scale, Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale, and Barratt Impulsivity Scale were administered to both the patient and control groups. In the depression group, the total score and subscales of the Toronto Alexithymia Scale (TAS-A, TAS-B, TAS-C) were found to be statistically significantly higher compared to the healthy control group. In the depression group, the total score and subscales of the Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS) for inattention and hyperactivity were also statistically significantly higher compared to the healthy control group. Furthermore, the total score and subscales of the Barratt Impulsivity Scale (BIS-11-KF) for motor impulsivity, attention impulsivity, and planning impulsivity were significantly higher in the depression group compared to the healthy control group. No statistically significant differences were observed between participants using antidepressants and those not using antidepressants in terms of HAM-D scores, TAS total and subscales (TAS-A, TAS-B, TAS-C), ASRS total and subscales (inattention, hyperactivity), and BIS-11-KF total and subscales (motor impulsivity, attention impulsivity, planning impulsivity). Some of the findings of this study are consistent with the literature, while others need to be verified and supported by new data in future studies.