Odyoloji öğrencilerinin kişilik özellikleri ve bilgi düzeylerinin mesleki eğilimleri üzerine etkisi
The effect of audiology students' personality traits and knowledge levels on their professional tendencies
- Tez No: 977205
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Odyoloji, Psychology, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü öğrencilerinin kişilik özellikleri ve bilgi düzeylerinin alan tercihleri üzerindeki etkilerini incelemekti. Öğrencilerin kişilik özellikleri Beş Faktör Kişilik Testi ile, bilgi ve doğru yaklaşım becerileri ise odyolojiye özel geliştirilen Genel Yeterlilik ve Mantık Yürütme Testleri ile online ve yüz yüze anket şeklinde uygulandı. Çalışmaya birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar eğitim görmekte olan toplam 215 öğrenci katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 20,84±2,84 olup, %78,6'sı kadın, %21,4'ü erkekti. Ölçeklerin güvenilirlik katsayıları (BFPT için α=.885, Genel Yeterlilik Testi için KR-20=.776, Mantık Yürütme Testi için α=.709) yüksek bulundu, doğrulayıcı faktör analizleri geçerliliği desteklemektedir. Ayrıca G*Power analizi sonucunda %94,8 düzeyinde güç elde edildi. Bulgular, odyoloji öğrencilerinin alan tercihlerinin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu gösterdi. Akademik alan tercihini dışadönüklük ve sorumluluk kişilik özellikleri ile akademik ve klinik anlamda yüksek genel yeterlilik puanları yordarken, işitme cihazı alanında dışadönüklük ve uyumluluk öne çıktı; ayrıca erkek öğrenciler bu alanı kadınlara göre 3,5 kat daha fazla tercih etti. Rehabilitasyon alanı tercihi içedönüklük ve duygusal denge ile ilişkili bulundu, kadın öğrencilerin bu alanı erkeklere göre 7,2 kat daha fazla seçtiği saptandı. Klinik/hastane alanında dışadönüklük ve duygusal denge ön plana çıkarken, kadın öğrencilerin bu alanı erkeklere göre 2 kat daha fazla tercih ettikleri görüldü. Ayrıca sınıf düzeyi arttıkça öğrencilerin klinik alanı tercih etme eğilimleri azaldı, istihdam koşullarının ve farklı alanlara dair farkındalıklarının artmasıyla birlikte işitme cihazı ve rehabilitasyon alanlarına yönelimleri arttı. Sonuç olarak, odyoloji öğrencilerinin kariyer tercihleri yalnızca bilgi düzeyleriyle değil, aynı zamanda kişilik özellikleri, cinsiyet ve sınıf düzeyi gibi faktörlerin etkileşimiyle şekillenmektedir. Çalışmada ayrıca öğrencilerin tercih ettikleri alanlara göre kendilerini geliştirmeleri gereken noktalar belirlendi. Akademik alanı tercih eden öğrencilerin açıklık boyutunda desteklenmeleri, işitme cihazı alanını seçenlerin mesleki bilgi ve uygulama becerileri açısından güçlendirilmeleri, rehabilitasyonu tercih edenlerin empati becerileri ile desteklenmeleri ve klinik/hastane ve işitme cihazı alanını tercih edenlerin ise teknik bilgi donanımlarını artırmalarının önemli olduğu sonucuna ulaşıldı. Genel olarak bu bulgular, odyoloji eğitiminde kariyer danışmanlığı süreçlerinin kişilik özelliklerini, bilişsel yeterlilikleri ve mesleki beklentileri dikkate alan bütüncül bir yaklaşımla yapılandırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of personality traits and knowledge levels on field preferences among students of the Department of Audiology at Istanbul Medipol University, Faculty of Health Sciences. Personality traits were assessed using the Big Five Personality Test, while knowledge and reasoning skills were evaluated through audiology-specific General Aptitude and Reasoning Tests developed for this research. A total of 215 students from the first to the fourth year participated in the study. The mean age of the participants was 20.84±2.84 years; 78.6% were female and 21.4% were male. Reliability coefficients were high (α=.885 for the BFPT, KR-20=.776 for the General Aptitude Test, and α=.709 for the Reasoning Test), and confirmatory factor analyses supported the validity of the scales. Additionally, a G*Power analysis indicated a statistical power of 94.8%. The findings demonstrated that audiology students' field preferences have a multidimensional structure. Academic field preference was predicted by extraversion and conscientiousness, along with high general aptitude scores in both academic and clinical domains. In the hearing aid field, extraversion and agreeableness were prominent, and male students were 3.5 times more likely to choose this area than females. Preference for the rehabilitation field was associated with introversion and emotional stability, with female students being 7.2 times more likely to choose this field than males. In the clinical/hospital field, extraversion and emotional stability were leading predictors, and females were twice as likely as males to prefer this area. Moreover, as the academic year increased, students' tendency to choose the clinical field decreased, while their awareness of different employment opportunities led to greater interest in the hearing aid and rehabilitation fields. In conclusion, the career preferences of audiology students are shaped not only by their knowledge levels but also by the interaction of factors such as personality traits, gender, and grade level. The study also identified the areas in which students should improve themselves based on their field preferences. Students preferring the academic field should be supported in openness; those choosing the hearing aid field should be strengthened in professional knowledge and practical skills; students inclined toward rehabilitation should be encouraged to enhance empathy; and those preferring clinical/hospital and hearing aid fields should focus on improving their technical competence. Overall, these findings highlight the need for career counseling processes in audiology education to be structured with a holistic approach that considers personality traits, cognitive competencies, and professional expectations.