İnflamatuvar barsak hastalığında sitomegalovirüs enfeksiyonu: Klinik,endoskopik ve histopatolojik değerlendirme
Cytomegalovirus infection in inflammatory bowel disease: Clinical,endoscopic and histopathological evaluation
  1. Tez No: 977206
  2. Yazar: FATMA İLAYDA HASPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BÖREKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç:Bu çalışmanın amacı, inflamatuvar barsak hastalığı (İBH) olan hastalarda sitomegalovirüs (CMV) pozitifliğinin klinik, biyokimyasal ve histopatolojik parametrelerle ilişkisini değerlendirmek ve CMV enfeksiyonunun hastalık seyri üzerindeki olası etkilerini ortaya koymaktır. Yöntem:Çalışmaya İBH tanısı almış toplam 134 hasta dahil edilmiştir. CMV pozitifliği immünohistokimyasal (IHC) yöntemle doğrulanmıştır. Hastalar, mm² başına düşen hücre sayısı ve kesit başına düşen hücre sayısı esas alınarak üç gruba ayrılmıştır (negatif, düşük pozitif, yüksek pozitif). Demografik, klinik ve laboratuvar veriler retrospektif olarak incelenmiş; değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare testi, Bonferroni düzeltmeli ikili karşılaştırmalar ve lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular:Analizler sonucunda CMV pozitifliği ile yaş, kreatinin düzeyi, Anti TNF alfa tedavisi ve hastaneye yatış durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir (p<0.05). CMV pozitif olguların yaş ve kreatinin değerleri CMV negatiflere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Lojistik regresyon analizine göre; hastane yatışı olan bireylerin CMV pozitif olma riski 13,692 kat, kreatinin düzeyi yüksek olanların riski 10,292 kat, yaşın ise her bir yıl artışında riski %6,2 oranında artırdığı belirlenmiştir. Buna karşın azatiyoprin, steroid ve ASA kullanımı ile CMV pozitifliği arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Histolojik incelemede yüksek pozitif grubun kreatinin değerleri anlamlı düzeyde yüksek bulunmuş; ayrıca yüksek pozitif olguların çoğunluğunun erkek cinsiyette olduğu belirlenmiştir (χ²=6,829; p=0,033). CMV negatif grupta nötrofil/lenfosit oranı (NLR) daha yüksek saptanmıştır. Sonuç:Bu çalışma, İBH hastalarında CMV enfeksiyonunun yalnızca eşlik eden bir bulgu değil, hastalığın klinik ve biyokimyasal seyrini etkileyen aktif bir faktör olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle mm² başına düşen hücre sayısı ve kesit başına düşen hücre sayısı gibi kantitatif histolojik parametrelerin değerlendirilmesi, viral yükün doku üzerindeki etkisini daha objektif biçimde yansıtmaktadır. İleri yaş, yüksek kreatinin düzeyi, anti TNF alfa tedavisi ve hastane yatışı öyküsü bulunan hastalarda CMV pozitifliği açısından yakın izlem önerilmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, CMV'nin İBH yönetiminde aktif bir klinik risk belirteci olarak dikkate alınması ve antiviral tedavi kararlarında histolojik yoğunluğun göz önünde bulundurulması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:This study aimed to evaluate the relationship between cytomegalovirus (CMV) positivity and clinical, biochemical, and histopathological parameters in patients with inflammatory bowel disease (IBD), and to determine the potential impact of CMV infection on disease course and prognosis. Methods:A total of 134 patients diagnosed with IBD were included in this retrospective study. CMV positivity was confirmed using immunohistochemical (IHC) staining. Patients were classified into three groups—negative, low-positive, and high-positive—based on the number of CMV-positive cells per mm² and per tissue section. Demographic, clinical, and laboratory data were analyzed using the Chi-square test, Bonferroni-adjusted pairwise comparisons, and logistic regression analysis to determine associations between variables. Results:Statistically significant associations were identified between CMV positivity and age, creatinine levels, anti TNF therapy, and hospitalization (p<0.05). CMV-positive patients had significantly higher age and creatinine values compared to CMV-negative patients. Logistic regression analysis revealed that hospitalization increased the risk of CMV positivity by 13.692-fold, elevated creatinine by 10.292-fold, and each one-year increase in age by 6.2% (OR=1.062, p<0.05). No significant association was found between CMV positivity and azathioprine, steroid, or ASA use (p>0.05). Histopathological evaluation showed significantly higher creatinine levels in the high-positive group and a predominance of male patients (χ²=6.829; p=0.033). The neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) was significantly higher in CMV-negative patients compared to CMV-positive ones. Conclusion:This study demonstrates that CMV infection in IBD patients is not merely a coincidental finding but an active determinant influencing clinical and biochemical outcomes. Quantitative histological parameters—the number of CMV-positive cells per mm² and per tissue section—provide a more objective assessment of viral load and its tissue-level impact. Higher age, increased creatinine levels, anti TNF therapy, and hospitalization were identified as significant risk factors for CMV positivity. Therefore, routine CMV screening and histological quantification are recommended, particularly in IBD patients with severe disease or those receiving immunosuppressive or biological therapy. CMV should be regarded as an active clinical risk marker in the management of IBD, and histological burden should be considered when determining antiviral treatment strategies.