Ortognatik cerrahi ile tedavi edilmiş hastalarda ameliyat sonrası ve iyileşme dönemindeki farengeal hava yolu değişiminin sefalometrik analizi ile retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of postoperative and recovery period pharyngeal airway changes in patients treated with orthognathic surgery using cephalometric analysis
- Tez No: 977217
- Danışmanlar: PROF. DR. FAYSAL UĞURLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN BERKEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın temel amacı, ortognatik cerrahi prosedürleri uygulanan hastalarda farengeal hava yolu boyutlarında meydana gelen değişiklikleri üç farklı zaman noktasında sistematik olarak değerlendirmektir. Araştırma kapsamında preoperatif dönem (T0), postoperatif erken dönem (T1: 1. hafta) ve postoperatif iyileşme dönemi (T2: 6. ay) olmak üzere üç kritik zaman diliminde farengeal hava yolu genişliklerinin sefalometrik analiz yöntemiyle karşılaştırılması ve meydana gelen değişikliklerin cerrahi hareket tipine göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, ortognatik cerrahi operasyonu geçirmiş 30 hasta dahil edilmiştir. Yapılan cerrahi girişimin türüne göre gruplandırılan hastaların T0, T1 ve T2 dönemlerinde alınan lateral sefalometrik radyografileri üzerinden üst, orta ve alt farengeal hava yolu genişlikleri ölçülmüştür. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (ANOVA), karma desenli ANOVA modelleri ve Pearson korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Ortognatik cerrahi, farengeal havayolu genişliklerinde anlamlı ve birbirinden farklı yönlerde değişimlere yol açmıştır. Üst farengeal hava yolu genişliği (UPW) ve orta farengeal hava yolu genişliği (MPW) anlamlı düzeyde artarken, alt farengeal hava yolu genişliği (LPW) anlamlı düzeyde azalmıştır. Bu boyutsal değişikliklerin tümü cerrahiyi takip eden ilk hafta içerisinde ortaya çıkmış ve altıncı ayda stabil kalmıştır. Cerrahi hareket tipinin hava yolu üzerindeki etkileri, özellikle alt farengeal bölgede belirgin farklılıklar ve karşıt yönlü sonuçlar göstermiştir. Maksiller gömme ve bimaksiller ilerletme prosedürleri alt farengeal hava yolunda istatistiksel olarak anlamlı ve kalıcı bir genişlemeye yol açarken; maksiller sarkıtma ve mandibular geriletmeyi içeren prosedürler istatistiksel olarak anlamlı ve kalıcı bir daralmaya neden olmuştur. Korelasyon analizi, üst ve orta farengeal hava yollarındaki genişleme miktarları arasında çok güçlü pozitif bir ilişki bulunduğunu; buna karşın bu iki bölgedeki genişlemenin, alt farengeal hava yolundaki daralma ile orta düzeyde negatif bir korelasyon gösterdiğini ortaya koymuştur. Sonuç: Bu araştırma, ortognatik cerrahi prosedürlerinin farengeal hava yolu anatomisi üzerinde kompleks ve çok boyutlu etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. Cerrahi müdahale sonrasında üst ve orta farengeal segmentlerde belirgin genişleme sağlanırken, alt farengeal bölgede daralma meydana gelmektedir. Bu anatomik değişikliklerin büyük çoğunluğu cerrahiyi takip eden ilk hafta içinde gerçekleşmekte ve altı aylık takip süresince stabil kalarak kalıcı adaptasyon sürecini tamamlamaktadır. Cerrahi hareket tiplerinin farklı segmentler üzerinde değişken etkiler göstermesi ve bu değişimlerin birbirleriyle güçlü korelasyon sergilemesi, ortognatik cerrahi planlamasında farengeal hava yolu değişikliklerinin önceden öngörülmesi ve postoperatif solunum fonksiyonlarının optimize edilmesi açısından kritik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary objective of this retrospective study is to systematically evaluate the changes in pharyngeal airway dimensions in patients who underwent orthognathic surgical procedures at three different time points. The study aims to compare pharyngeal airway widths using cephalometric analysis method during three critical time periods: preoperative period (T0), early postoperative period (T1: 1st week), and long-term healing process (T2: 6th month), and to examine whether the changes differ according to the type of surgical movement. Materials and Methods: A total of 30 patients who had undergone orthognathic surgery were included in the study. Lateral cephalometric radiographs obtained at T0, T1, and T2 time points were used to measure the widths of the upper, middle, and lower pharyngeal airways. Patients were grouped acoording to the surgery types. The statistical analyses of the collected data were performed using Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA), mixed-effects (Mixed) ANOVA models, and Pearson correlation analysis. Results: Segment-specific and statistically significant changes were detected in the pharyngeal airway following orthognathic surgery. The widths of the upper pharyngeal airway (UPW) and middle pharyngeal airway (MPW) increased significantly, whereas the width of the lower pharyngeal airway (LPW) decreased significantly. All of these dimensional changes occurred within the first postoperative week and remained stable at the sixth month. The effects of the surgical movement type on the airway were particularly pronounced in the lower pharyngeal region, where distinct differences and opposite outcomes were observed. Maxillary impaction and bimaxillary advancement procedures resulted in a statistically significant and permanent expansion of the lower pharyngeal airway, while procedures involving maxillary downgrafting and mandibular setback led to a statistically significant and permanent reduction. Correlation analysis revealed a very strong positive association between the degrees of enlargement in the upper and middle pharyngeal airways. In contrast, these enlargements demonstrated a moderate negative correlation with the reduction observed in the lower pharyngeal airway. Conclusion: Significant and segment-specific changes were observed in the pharyngeal airway following orthognathic surgery. While a statistically significant increase was detected in the upper (UPW) and middle (MPW) pharyngeal airway widths, a significant reduction was observed in the lower pharyngeal airway (LPW). All of these dimensional changes occurred within the first postoperative week (T1) and remained stable throughout the six-month follow-up period (T2). The effects of the surgical movement type on the airway revealed particularly distinct variations and opposing outcomes in the lower pharyngeal region. Maxillary impaction and bimaxillary advancement procedures resulted in a statistically significant and permanent expansion of the lower airway (LPW), whereas procedures involving maxillary downgrafting and mandibular setback caused a statistically significant and permanent narrowing. Correlation analysis demonstrated that the degree of enlargement in the upper and middle airways exhibited a very strong positive association with each other, while the enlargement in these two regions showed a moderate negative correlation with the reduction in the lower airway.