Ortognatik cerrahi hastalarında ameliyat öncesi ve sonrası alveolar kemik seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of PRE-surgery and postoperative alveolar bone levels in orthognatic surgery patients
- Tez No: 740760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DOĞRU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Farklı cerrahi yöntemlerle tedavi edilen iskeletsel sınıf II ve III anomaliye sahip vakaların ameliyat öncesi ve sonrası alveolar kemik seviyelerindeki değişikliklerin sefalometrik görüntülerle de desteklenerek CBCT ile üç boyutlu olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalına ortognatik cerrahi destekli ortodontik tedavi olmak için başvurmuş ve başlangıç ortodontik tedavisi başlandıktan sonra ortognatik cerrahi ile tedavi edilmiş 18 kız 14 erkek toplam 32 hastanın Dicle Üniversitesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalında operasyon öncesi ve sonrası çekilmiş Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) görüntülerinin retrospektif olarak incelemesiyle oluşturulmuştur. 21 hasta sınıf 3 maksiller ilerletme mandibular set-back, 6 hasta sınıf 3 tek çene hastasından 3 hasta maksiller ilerletme, 3 hasta mandibular set-back, 5 hasta sınıf 2 tek çene ilerletme uygulanan hastaların; operasyon yöntemi, preoperatif ve postoperatif dönemde yapılmış olan sefalometrik analizleri de göz önünde bulundurulacak tomografi üzerinde karşılaştırılarak retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Operasyon öncesi T1 ve operasyon sonrası en az 6 ay içinde T2 alınan toplamda 64 KIBT üzerinden ölçümler yapılmıştır. Alveolar kemik seviyesindeki değişiklikleri incelemek için 28 ölçüm alveol kemik seviyeleri ve dişler üzerinde belirlenen referans noktaları kullanılarak yapılmıştır. Bunlara ek keser açısı olarak da 2 tane sefalometrik ölçüm kullanılmıştır. İstatiksel değerlendirme için verilerin normal dağılımı Shaphiro-wilk testi ile test edilmiştir. Normal dağılmayan ölçümlerin 2 grupta karşılaştırılmasında Mann whitney-u testi ve 2 den fazla grup karşılaştırılmasında Kruskal Wallis ve Dunn çoklu karşılaştırma testleri kullanıldı. Ölçümlerin cerrahi öncesi ve sonrası değişimlerinin değerlendirilmesinde Willcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of preoperative and postoperative changes in alveolar bone levels with CBCT supported by cephalometric images in cases with skeletal class II and III anomalies treated with different surgical methods using three-dimensional examination Material and Method: A total of 64 CBCT measurements were made on T1 before the operation and T2 at least 6 months after the operation. To examine changes in alveolar bone level, 28 measurements were made using alveolar bone levels and reference points determined on teeth. In addition to these, 2 cephalometric measurements were used as incisor angle.21 patients in class III maxillary advancement mandibular set-back, 6 patients in class III single jaw operated patients, 3 patients maxillary advancement, 3 patients mandibular set-back, 5 patients class II single jaw advancement patients; operation method, cephalometric analyses made in the preoperative and postoperative period, also to be taken into account, it is aimed to be compared on tomography and to examine it retrospectively. For statistical evaluation, the normal distribution of data was tested with the Shaphiro-wilk test. Mann Whitney U test was used to compare non-normally distributed measurements in 2 groups, and Kruskal Wallis and Dunn multiple comparison tests were used to compare more than 2 groups. The Willcoxon test was used to evaluate changes in measurements before and after surgery.