Akut mezenter iskemide mortalite ve morbiditeyi tahmin etmede bazı biyomarker ve immun indekslerin prediktif değeri
Predictive value of certain biomarkers and immune indices in estimating mortality and morbidity in acute mesenteric ischemia
- Tez No: 977216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİT BERHUNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı,akut mezenter iskemi tanısı alan hastalarda, hastalığın erken döneminde ölçülebilen ve kolayca ulaşılabilir olan bazı biyobelirteçlerin ve tam kan sayımı parametrelerinden türetilen immün indekslerin mortalite ile majör morbiditeleri öngörmedeki prediktif değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya hastanemiz genel cerrahi kliniğindeakut mezenter iskemi tanısı konulan ve ameliyat edilen hastalar dahil edildi.Hastalar yaşayan grup (YG) ve ex olan grup (EG) olarak iki gruba ayrıldı.Hastaların biyokimyasal kan parametreleri ve tam kan sayımı parametrelerinden türetilen ve sistemik inflamatuar yanıtın birer göstergesi olan üç farklı immün indeks (nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı ve sistemik immun-inflamasyon indeksi)değerleri hesaplandı. Mortaliteyi öngörmedeki etkileri analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 47'si kadın (%58), 34'ü erkek (%42) toplam 81 hasta dahil edildi. Bu hastaların 54'ü (%66.6) ex olurken, 27 (%33.3) hasta ise şifa ile taburcu edildi. Her iki grup arasında sodyum, kreatin, laktat ve laktat dehidrojenaz (LDH) değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılıklar mevcuttu (her biri için p<0.05). Yapılan regresyon analizlerinde laktat (p<0.001) ve LDH'ın (p=0.004) bağımsız birer öngörücü olduğu gözlendi. Gruplar arasında diğer biyokimyasal parametreler açısından bakıldığında; hemoglobin, lökosit (White blood count -WBC-), C-reaktif protein (CRP), platelet, glukoz ve albümin değerleri anlamlı farklılık göstermiyordu (her biri için p>0.05). Lökosit alt grupları (nötrofil, lenfosit, monosit, eozinofil) açısından da gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (her biri için p>0.05). Nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR) ve sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII) açısından değerlendirildiğinde de gruplar arasında anlamlı farklılık görülmedi (her biri için p>0.05). Her iki grup arasında yapılan debridman sayıları açısından da istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmasa da (p=0.86), yatış süresi YG'ta anlamlı olarak yüksekti (p=0.001) Sonuçlar:Çalışmamızda, özellikle preoperatif laktat düzeylerinin güçlü bir mortalite belirteci olduğu, LDH'nin ise daha sınırlı fakat anlamlı prognostik değer taşıdığı gösterilmiştir. Serum sodyum ve kreatinin düzeyleri sağkalım ile ilişkili bulunmakla birlikte bağımsız prediktör değeri taşımamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:The purpose of this study is to investigate the predictive value of certain biomarkers, which are measurable and easily accessible in the early stages of the disease, and immune indices derived from complete blood count parameters, for predicting mortality and major morbidities in patients diagnosed with acute mesenteric ischemia. Material and Method: Patients diagnosed with acute mesenteric ischemia and operated on in the general surgery clinic of our hospital were included in the study. The patients were divided into two groups: the survivor group (SG) and the non-survivor group (NSG). Three different immune indices (neutrophil-to-lymphocyte ratio, platelet-to-lymphocyte ratio, and systemic immune-inflammation index), which are derived from the patients' biochemical blood parameters and complete blood count parameters and are indicators of the systemic inflammatory response, were calculated. Their effect on predicting mortality was analyzed. Results: While 54 (66.6%) of these patients died, 27 (33.3%) patients were discharged with recovery. There were statistically significant differences between the two groups in terms of sodium, creatinine, lactate, and lactate dehydrogenase (LDH) values (p<0.05 for each). In the regression analyses performed, lactate (p<0.001) and LDH (p=0.004) were observed to be independent predictors. When looking at other biochemical parameters between the groups; hemoglobin, leukocyte (White blood count -WBC-), C-reactive protein (CRP), platelet, glucose, and albumin values did not show a significant difference (p>0.05 for each). There was also no significant difference between the groups in terms of leukocyte subgroups (neutrophil, lymphocyte, monocyte, eosinophil) (p>0.05 for each). When evaluated in terms of neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), and systemic immune-inflammation index (SII), no significant difference was observed between the groups (p>0.05 for each). Although there was no statistically significant difference between the two groups in terms of the number of debridements performed (p=0.86), the length of hospital stay was significantly higher in the SG (p=0.001). Conclusion: In our study, it was demonstrated that particularly preoperative lactate levels are a strong marker of mortality, while LDH has a more limited but significant prognostic value. Although serum sodium and creatinine levels were associated with survival, they did not carry independent predictive value.