Çelik malzeme yüzeylerinin su ile etkileşimi özelliklerine CO2 lazeri ile yüzey işlemenin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of CO2 laser surface treatment on the wettability characteristics of steel substrates
- Tez No: 977222
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Endüstride yüksek mukavemetli düşük alaşımlı S420MC çelik malzeme uçak sanayiinden tıbba kadar bir çok farklı alanda kullanılmaktadır. Malzemizin yüzey dokulandırması ve işlemesini daha önce belirlediğimiz parametrelere uygun bir şekilde CO2 lazer ile işledik. Deneylerimizde malzemenin uygulanabirlik, ıslanma davranışı, sürtünme, aşınma gibi özelliklerini belirlemek için; kontak açısı, çarpıklık-skewness ve basıklık-kurtosis ölçümleri ve hesaplamlarını yaptık. Zaman ve maliyetten tasarruf sağlamak için son yıllarda özellikle bilimsel çalışmalar ve endüstri alanında çok fazla tercih edilen Taguchi deney tasarım metodunu kullandık.
Özet (Çeviri)
In industry, high-strength low-alloy S420MC steel material is used in many different areas, from the aircraft industry to medicine. We processed the surface texturing an processing of our material with a CO2 laser in accordance with the parameters we determined before. In our experiments, to determine the properties of the material such as applicability, wetting behavior, friction and wear; We made contact angle, skewness and kurtosis measurements and calculations. To save time and cost, we used the Taguchi experimental design method, which has been widely preferred especially in scientific studies and industry in recent years.