Gerçek zamanlı hareket algılama ve alarm sistemi tasarımı
Designing a real time motion detection and alarm system
  1. Tez No: 977240
  2. Yazar: NOOR ALI HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HAKAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, bir hareket algılama ve alarm sistemi tasarlamak ve uygulamak için bilgisayarla görme ve görüntü işleme yöntemlerini kullanır. Günümüzde, artan güvenlik ihtiyacı ve otomatik izleme gereksinimleri nedeniyle, hareket algılama sistemleri güvenlik, izleme, insan-bilgisayar etkileşimi, trafik denetimi ve akıllı ev sistemleri gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, gerçek zamanlı, ucuz ve taşınabilir bir hareket algılama sistemi tasarlamak ve geliştirmektir. Çalışmanın amacı, hareketi yüksek doğrulukla tespit edebilen algoritmaların oluşturulması, sesli ve görsel alarm mekanizmalarını entegre etmek, kullanıcı arayüzü ile etkileşim kurmak ve Telegram botlarını entegre ederek uzaktan bildirim göndermektir. Özellikle düşük bütçeli güvenlik uygulamaları ve IoT (Internet of Things) tabanlı sistemler için Tez, özellikle pratik, uygulanabilir ve esnek bir çözüm sağlar. Bu çalışma, entegre yazılım ve donanım bileşenleri ile kullanıcıya anlık uyarı verebilen, hareketleri doğru şekilde belirleyen ve bu bilgiyi görsel ve işitsel olarak aktarabilen bir sistem geliştirmiştir. Sonuç olarak, bu tezin içeriği çerçevesinde oluşturulan gerçek zamanlı hareket tespit ve uyarı sistemi; uygun fiyatlı, etkili, kullanıcı açısından kolay ve taşınabilir bir çözüm sunmaktadır. Bunun yanı sıra, MATLAB platformunda geliştirilen bu sistem, akademik bir proje olmanın ötesinde, günlük yaşamda karşılaşılabilecek birçok soruna doğrudan yanıt verebilecek bir potansiyele sahiptir. Hazırlanan grafik kullanıcı arayüzü, gerçek zamanlı işlem yapma yeteneği ve Telegram ile entegrasyonu sayesinde sistem, hem görsel hem de işitsel bütünleşik uyarı sistemleri ile kapsamlı bir denetim çözümü sunmaktadır. Bu anlamda, çalışmanın bilgisayarla görme ve akıllı sistemler konularında araştırma yürüten mühendisler ve geliştiriciler için hem teorik hem de uygulamalı olarak değerli bir başvuru kaynağı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis utilizes computer vision and image processing techniques to design and implement a motion detection and alarm system. Today, due to the increasing need for security and automated surveillance, motion detection systems are widely used in various fields such as security, monitoring, human-computer interaction, traffic control, and smart home systems. The primary aim of this study is to design and develop a real-time, low-cost, and portable motion detection system. The objectives include developing algorithms capable of detecting motion with high accuracy, integrating visual and auditory alarm mechanisms, enabling interaction through a user interface, and incorporating Telegram bots to send remote notifications. The thesis provides a practical, applicable, and flexible solution, particularly for low-budget security applications and IoT (Internet of Things) - based systems. This study has developed a system that, through integrated software and hardware components, can instantly alert the user, accurately detect motion, and convey this information both visually and audibly. In conclusion, the realtime motion detection and alarm system created in this thesis provides a practical, affordable, user-friendly, and mobile solution. The MATLAB-based system is more than simply a theoretical model; it also has the potential to solve a variety of real-world issues. The system provides a complete surveillance solution that includes visual and audio alert mechanisms, a graphical user interface, real-time processing, and Telegram integration. As a result, this work offers a useful theoretical and practical resource for engineers and developers working in the fields of computer vision and intelligent systems