البلاغة وانعكاساتها البديعيّة والبيانيّة في بعض خطب الخلفاء الراشدين
Belâgat ve dört halifenin bazı hutbelerinde bedî ve beyân sanatların yansımaları
- Tez No: 977241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SELİM İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde,“Belâgat ve Dört Halifenin Bazı Hutbelerinde Bedî ve Beyân Sanatların Yansımaları”incelenmiştir. Araştırma, İslam'ın ilk dönemlerinde belâgat sanatının hitabet üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. İslam öncesi dönemde Araplar, şiir ve hitabet konusunda mahirdiler, ancak Kur'an-ı Kerim'de, bildikleri her türlü ifadeyi aşan bir belâgat bulmuşlardır; bu da belâgati eşsiz bir mucize haline getirmiştir. Bu çalışmada, belâgat kavramı ve üç ana türü (bedî, beyân ve meânî) tanımlanmış; belâgatın fesâhat ile ilişkisi vurgulanmıştır. Ayrıca hitabetin tanımı yapılmış; ortaya çıkışı, türleri ve hitabetin etkili olmasını sağlayan faktörler belirtilmiştir. Araştırma, ayrıca İslam'ın ilk dönemlerinde hitabetin gelişimini, özellikle de Raşid Halifelerin, hutbelerinde belâgatı kullanma becerilerini ele almaktadır. Bu hutbeler, kalpleri ve zihinleri harekete geçirmek için ustalıkla kullanılmış ve bazı hutbelerin belâgat açısından analizi yapılmıştır. Ayrıca bedî ve beyân sanatlarının, hitabetin etkisini derinleştirmedeki rolü incelenmiştir. Bu konunun seçilme nedeni konunun dinî, tarihî, edebî ve bilimsel önemiyle ilgilidir. Hutbeler, İslamî düşüncenin gelişimini yansıtmakta ve önemli bir eğitsel ve ahlakî rol üstlenmektedir. Araştırmacı, metinlerdeki belâgati açıklamak için analitik yöntemi kullanmış ve eski ile yeni kaynakları kapsamlı bir şekilde gözden geçirmiştir. Amacı, zamanla gelişen bir bilim olarak belâgatın anlaşılmasını zenginleştirmek ve İslam'ın erken dönemindeki hitabetin belâgatini ve siyasi-sosyal iletişim üzerindeki etkisini vurgulamaktır. Bu çalışma, özellikle bedî ve beyân sanatların, râşid halifelerin hutbelerindeki güç ve etkinin temel taşı olduğunu, bu hutbelerin dilsel ve kültürel bir hazine olarak incelenmeye ve öğretilmeye değer olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study,“Rhetoric and the Reflection of Badī' and Bayān Arts in Some Sermons of the Four Caliphs”was examined. The research focuses on the impact of Islamic rhetoric on oratory during the early Islamic period. Before Islam, Arabs were skilled in poetry and oratory, but they found in the Holy Qur'an a rhetoric that surpassed every form of expression they knew, making Islamic rhetoric a unique miracle. This study defines the concept of rhetoric and its three main types: Badi', Bayan, and Ma'ānī, emphasizing the relationship between rhetoric and eloquence. Additionally, the definition of oratory is provided, along with its emergence, types, and the factors that make oratory effective. The research addresses the development of oratory in the early Islamic era, focusing particularly on the rhetorical skills of the Rightly Guided Caliphs in their sermons. These sermons were skillfully used to move hearts and minds. A rhetorical analysis of some sermons was conducted, examining the role of Badi' and Bayan arts in deepening the impact of oratory. The topic was chosen due to its religious, historical, literary, and scientific significance. The sermons reflect the evolution of Islamic thought and play an essential educational and moral role. The researcher adopted the analytical method to explain rhetoric in texts, conducting a comprehensive review of both old and modern sources. The aim was to enrich the understanding of rhetoric as an evolving science and to highlight the rhetoric of early Islamic oratory and its influence on political and social communication. This study proves that rhetoric, especially the arts of Badi' and Bayan, was the cornerstone of the power and influence of the Caliphs' sermons, making these sermons a linguistic and cultural treasure worthy of study and teaching.