Orhan Türkdoğan'ın toplum ve din anlayışı
Orhan Türkdoğan society and religion understanding
  1. Tez No: 977243
  2. Yazar: BAHATTİN YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türk sosyolojisinin yerli ve millî damarında derin izler bırakmış olan Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN'ın toplum ve din anlayışını çok boyutlu bir perspektiften ele almaktadır. Türkdoğan'ın özellikle toplumsal yapı, din, kültür, kimlik, aile ve modernleşme süreçlerine ilişkin görüşleri, Türkiye'nin sosyal dönüşümünde kritik roller üstlenmiş kavramsal çerçeveler sunmaktadır. Araştırmanın temel hedefi, Türkdoğan'ın bu özgün sosyolojik yaklaşımını sistematik bir bütünlük içinde incelemek ve günümüz Türk toplumunun yapısal dönüşümlerine nasıl ışık tuttuğunu ortaya koymaktır. Araştırmada, Orhan TÜRKDOĞAN'ın Osmanlı'dan Günümüze Türk Toplum Yapısı adlı temel eseri merkez alınmış; diğer kitap, makale, söyleşi ve röportajlarıyla birlikte karşılaştırmalı bir yöntem benimsenmiştir. Aşiret yapılanmaları, Alevi-Bektaşi kimliği, modernleşme süreçleri, Batılılaşma, sekülerleşme, sosyal şiddet, göç ve kentleşme gibi birçok toplumsal mesele, Türkdoğan'ın teorik zemini ve saha araştırmalarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Böylelikle Türk sosyolojisine ait hem tarihsel hem de çağdaş bir perspektif ortaya konmuştur. Araştırmada dokümantasyon (belge tarama) yöntemi esas alınmıştır. Türkdoğan'ın özgün kavramlaştırmaları, saha çalışmaları ve eleştirel analizleri, özellikle Türkiye'nin merkez-çevre ilişkilerindeki kırılmaları ve toplumsal bütünleşmeyi anlama açısından önemli veriler sunmaktadır. Bu nedenle çalışma yalnızca bir sosyoloğun görüşlerini aktarmakla kalmamış, aynı zamanda bu görüşleri çözümleyerek bugünün sorunlarına dair sosyolojik öngörüler üretmeyi de hedeflemiştir. Bu araştırmanın Türkiye'nin sosyal bilim literatürüne katkısı, Orhan TÜRKDOĞAN gibi yerli ve yerinde düşünen bir bilim insanının gözlemlerini bütünlüklü bir çerçevede yeniden yorumlamasıdır. Akademik dünyada sıklıkla ihmal edilen Türkdoğan'ın sosyolojik yaklaşımı, modern Türkiye'nin toplumsal yapısına içeriden bakmayı mümkün kılmakta ve milli bir sosyolojik epistemolojiye kapı aralamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the views of Prof. Dr. Orhan Türkdoğan—who has left a profound mark on the indigenous and national tradition of Turkish sociology—regarding society and religion from a multidimensional perspective. Türkdoğan's insights into social structure, religion, culture, identity, family, and modernization processes offer conceptual frameworks that have played critical roles in Turkey's social transformation. The primary aim of this study is to systematically analyze Türkdoğan's unique sociological approach and to reveal how it sheds light on the structural transformations of contemporary Turkish society. In this context, the study primarily focuses on Türkdoğan's foundational work From the Ottoman Empire to Present-Day Turkish Social Structure, and employs a comparative method that incorporates his other books, articles, interviews, and public talks. Various social issues such as tribal formations, Alevi–Bektashi identity, modernization processes, Westernization, secularization, social violence, migration, and urbanization are evaluated within Türkdoğan's theoretical framework and through the lens of his field research. In doing so, the study presents both a historical and a contemporary perspective on Turkish sociology. The methodology adopted in this research is documentation-based (literature review). Türkdoğan's original conceptualizations, fieldwork, and critical analyses provide valuable insights, particularly in understanding the fractures in Turkey's center–periphery relations and its social cohesion. Therefore, the study does not merely convey the views of a sociologist; it also interprets them critically in order to generate sociological projections concerning current societal issues. The contribution of this research to Turkey's social sciences literature lies in its reinterpretation of the observations of a scholar like Orhan Türkdoğan—an academic firmly grounded in native thought and national concern—within a coherent analytical framework. Türkdoğan's sociological perspective, often overlooked in academic circles, allows for an inward view of the modern Turkish social structure and opens the door to a nationally rooted sociological epistemology.