Doktor Jivago romanındaki karakterlerin dil kültür İlişkisi açısından uyumunun incelenmesi
Investigation of the harmony of character names in Boris Pasternak's novel Doctor Zhivago in terms of meaning
- Tez No: 977286
- Danışmanlar: PROF. DR. KHURSHUD İSAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Tüm dünya genelinde kullandığımız bütün isimler, birçoğumuz önemsemese bile hayatımızda çok büyük bir yere sahiptir. İsimler de birçok şey gibi kendi aralarında gruplandırılmaktadır. Yazar çalışmasında Boris Pasternak'ın Doktor Jivago Adlı Romanındaki Karakterler İsimleri Anlam Uyumu Bakımından incelemiştir. Bu çalışmada isimlerin ne anlama geldiği, tarihçesi, kullanım şekilleri, romandaki karakter ile uyum sağlayıp sağlamadığı gibi alanlar ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada yazarın hayatına, romanın özetine de değinilmiştir. Ek olarak isimlerin hayatımızdaki yerinden de bahsedilmiştir. Çoğu ülkelerde isimler genellikle içinde oldukları dine bağlı olarak seçilmeye çalışılmaktadır. Bu yönden kullanılan bu isimlerin incelenmesi yazar tarafından yararlı olacağı düşünülmüştür. Rus halkı değerlerine sadık bir halk olduğu için kullandıkları isimleri de onlar için büyük bir öneme sahiptir. Romanda bahsedilen karakterin isimleriyle uyumunu incelemek şüphesiz büyük bir araştırma ilgisi uyandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
All the names we use all over the world have a very big place in our lives, even if many of us don't care. Names, like many things, are grouped Decoupled among themselves. In the author's study, the Characters in Boris Pasternak's Novel Doctor Zhivago examined the Names in Terms of their Harmony of Meaning. In this study, areas such as what names mean, their history, ways of use, whether they fit in with the character in the novel are discussed. In most countries, names are usually chosen depending on the religion they are in. It was thought that it would be useful by the author to study these names used in this direction. Since the Russian people are a people loyal to their values, the names they use are also of great importance to them. Undoubtedly, the study of the character names mentioned in the novel in terms of language and culture relationship arouses a great research interest.