Muhsin Ertuğrul sinemasının feminist film teorileri çerçevesinde incelenmesi
An analysis of Muhsin Ertuğrul's cinema within the framework of feminist film theories
- Tez No: 977287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Muhsin Ertuğrul sineması feminist film teorileri çerçevesinde belirli sorular, sorunsallar ve argümanlar etrafında incelenmiştir. Çalışma temel olarak, Ertuğrul sinemasında kadın ve erkek temsillerinin beyaz perdeye nasıl yansıtıldığı, bu temsillerin hangi tarihsel, toplumsal ve politik bağlamlar içerisinde oluştuğu, kadınların hangi sınırlar çerçevesinde görünür kılındığı ve sinemada kadınların özneleşme imkanlarının ne ölçüde mümkün olduğu sorularından hareket etmektedir. Bu sorular doğrultusunda çalışmanın temel argümanı; Ertuğrul sinemasında kadınların sinematik temsillerinin artmış olmasına rağmen anlatının öznesi olmadıkları ve bu sinemanın eril bakış doğrultusunda oluştuğudur. Çalışmada, feminist film teorilerinin sunduğu eleştirel kavram ve yaklaşımlardan yararlanarak, eril tahakkümün Türk modernleşme süreçlerine eklemlenmiş ulus inşa ve toplumsal cinsiyet kurgusunun sinema uzamında nasıl yeniden üretildiği incelenmiştir. Feminist film teorilerinin belirli tartışma alanları; Ertuğrul'un Bir Millet Uyanıyor (1932), Aysel Bataklı Damın Kızı (1934) ve Şehvet Kurbanı (1940) filmleri üzerinden takip edilmiştir. Bu inceleme ile kadın sesi, bedeni ve arzusu üzerindeki eril tahakkümün sinematik alanda nasıl inşa edildiği görünür kılınmaya çalışılmıştır. Yakın okumaya tabi tutulan bu filmlerde, kadın ve erkek karakterlerin ataerkil cinsiyet rollerine göre temsil edildiği ve bu temsillerin Kemalist rejimin ideolojik çerçevesiyle uyumlu kurgular olduğu tespit edilmiştir. Çalışma, sinemanın ataerkil ideolojinin bir aygıtı ve eril tahakkümün yeniden üretildiği bir uzam olduğunu vurgulayarak, erken Türk sinemasını feminist bir perspektiften yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Muhsin Ertuğrul's cinema is examined within the framework of feminist film theories, focusing on specific questions, issues, and arguments. The study is primarily based on questions such as how female and male representations are reflected on the silver screen in Ertuğrul's cinema, the historical, social, and political contexts in which these representations are formed, the limits within which women are made visible, and the extent to which women's subjectification is possible in cinema. In line with these questions, the main argument of the study is that, despite the increase in the cinematic representation of women in Ertuğrul cinema, they are not the subjects of the narrative, and that this cinema is constructed from a male perspective. The study examines how male domination, which is embedded in the processes of Turkish modernization, nation building, and social gender construction, is reproduced in the cinema space, drawing on critical concepts and approaches offered by feminist film theories. Specific areas of discussion in feminist film theory are explored through Ertuğrul's films Bir Millet Uyanıyor (1932), Aysel Bataklı Damın Kızı (1934), and Şehvet Kurbanı (1940). This study attempts to reveal how male domination over women's voices, bodies, and desires is constructed in the cinematic realm. In these films, which were subjected to close reading, it was determined that female and male characters were represented according to patriarchal gender roles and that these representations were narratives consistent with the ideological framework of the Kemalist regime. The study emphasizes that cinema is an instrument of patriarchal ideology and a space where male domination is reproduced, and aims to reevaluate early Turkish cinema from a feminist perspective.