Dijital teknolojileri benimsemenin firma inovasyon performansına etkisi: Dijital dönüşüm yeteneğinin rolü
The effect of adopting digital technologies on firm innovation performance: The role of digital transformation capability
- Tez No: 977314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital teknolojileri benimsemenin (DTB) firma inovasyon performansı (FIP) üzerindeki etkisini ve bu etkiye dijital dönüşüm yeteneğinin (DDY) aracı olarak katkısını incelemektir. Bu kapsamda nicel“ilişkisel tarama”modeli uygulanmıştır. Araştırmanın ana kütlesini Van ve Bitlis illerindeki bilişim ve teknoloji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin çalışanları oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde basit tesadüfi örneklem metodu benimsemiştir. Araştırma verileri yüz yüze ve çevrim içi anket tekniği ile toplanmıştır. Bu bağlamda ana kütle içerisinden 263 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Analizler, SPSS 26.0 programı ve AMOS 24 eklentisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında tanımlayıcı istatistikler, korelasyon, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve Hayes PROCESS Model 4 ile aracılık analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, dijital teknolojileri benimseyen firmalar inovasyon performansını doğrudan artırmakta ve bu etki dijital dönüşüm yeteneğiyle güçlenmektedir. Bu bulgular, literatürde dijital kapasitenin inovasyondaki rolünü ortaya koyan çalışmaları desteklemekle beraber iş dünyası için dijital strateji planlamasında hem teknolojiyi benimseme hem yetenek geliştirme süreçlerinin kritik olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of digital technology adoption (DTU) on firm innovation performance (FIP) and the contribution of digital transformation capability (DCC) as a mediator to this effect. In this context, quantitative“relational survey”model was applied. The main mass of the research consists of employees of companies operating in the IT and technology sector in Van and Bitlis provinces. Simple random sampling method was adopted in sample selection. Research data were collected through face-to-face and online survey techniques. In this context, 263 people from the main mass constitute the sample of the research. Analyses were carried out with SPSS 26.0 program and AMOS 24 plug-in. Descriptive statistics, correlation, confirmatory factor analysis (CFA) and mediation analysis with Hayes PROCESS Model 4 were conducted. As a result of the research, firms that adopt digital technologies directly increase innovation performance and this effect is strengthened by digital transformation capability. These findings support the studies in the literature that reveal the role of digital capability in innovation and emphasize that both technology adoption and capability development processes are critical in digital strategy planning for the business world.