Kalça osteoartritinde klinik pilatesin etkinliğinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effectiveness of clinical pilates in hip osteoarthritis: A randomised controlled trial
  1. Tez No: 977326
  2. Yazar: KARYA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışma kalça osteoartritli bireylerde klasik terapötik egzersiz (KTE) ve klinik pilates (KP) yaklaşımlarının ağrı, lumbopelvik stabilite, postüral kontrol, fiziksel performans, eklem hareket açıklığı, fiziksel fonksiyon, disabilite, öz-etkililik ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini belirleyip karşılaştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Randomize kontrollü tek kör olarak planlanan bu çalışmaya, kalça osteoartriti tanılı 44 birey (KTE: n=21, Yaş=59,28±6,05 yıl, Beden Kütle= 28,70±3,60 kg/m2; KP: n=23, Yaş=55,95±7,43 yıl, Beden Kütle Indeksi= 26,80±3,77 kg/m2 ) dahil edildi. Ağrı Görsel Analog Skalası ile, lumbopelvik stabilite Stabilizer ile, postüral kontrol TecnoBody ile, fiziksel performans 30 saniye otur-kalk, 40 metre hızlı yürüme, merdiven çıkma ve zamanlı kalk-yürü testleri ile, aktif normal eklem hareket açıklığı gonyometre ile, fiziksel fonksiyon Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) ile, disabilite Kalça Disabilite ve Osteoartrit Sonuç Skoru (HOOS-PS) ile, öz-etkililik Artritli Bireylerde Öz-Etkililik Ölçeği ile ve yaşam kalitesi SF-12 ile ölçüldü. Bulgular: Her iki grup da ağrı ( p<0,05), fiziksel fonksiyon (WOMAC toplam: KTE p<0,001; KP p<0,001), disabilite (HOOS-PS: KTE p=0,002; KP p=0,001), öz-etkililik (toplam: KTE p=0,012; KP p<0,001) ve yaşam kalitesi fiziksel alt boyutunda (KTE p=0,002; KP p=0,020) anlamlı iyileşmeler sağladı. Ancak gruplar arası iyileşme düzeyinde hiçbir değişken için fark tespit edilmedi (p>0,05). Sonuçlar: KTE ve KP yaklaşımlarının kalça osteoartritinin sebep olduğu semptomlar üzerine olumlu etkilerinin olduğu ve bu etkilerin gruplarda benzer düzeyde olduğu görülmüştür. Kronik ilerleyici bir hastalık olan kalça osteoartriti yönetiminde klinik pilatesin klasik egzersizlere bir alternatif yöntem olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine and compare the effects of conventional therapeutic exercise (CTE) and clinical Pilates (CP) approaches on pain, lumbopelvic stability, postural control, physical performance, range of motion, physical function, disability, self-efficacy, and quality of life in individuals with hip osteoarthritis. Methods: This study, designed as a randomized, controlled, single-blind trial, included 44 individuals with hip osteoarthritis (CTE: n=21, Age=59,28±6,05 years, Body Mass Index= 28,70±3,60 kg/m2; CP: n=23, Age=55,95±7,43 years, Body Mass Index= 26,80±3,77 kg/m2 ). Pain was measured using the Visual Analog Scale, lumbopelvic stability with the Stabilizer, postural control with TecnoBody, and physical performance through the 30-second Chair Stand, 40-meter Fast Walk, Stair Climbing, and Timed Up and Go Test. Active range of motion was assessed with a goniometer, physical function with the Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), disability with the Hip Disability and Osteoarthritis Outcome Score – Physical Function Shortform (HOOS-PS), self-efficacy with the Arthritis Self-Efficacy Scale, and quality of life with the SF-12. Results: Both groups showed significant improvements in pain ( p<0.05), physical function (WOMAC total: CTE p<0.001; CP p<0.001), disability (HOOS-PS: CTE p=0.002; CP p=0.001), self-efficacy (total: CTE p=0.012; CP p<0.001), and the physical component of quality of life (CTE p=0.002; CP p=0.020). However, no significant differences were found between the groups in the level of improvement for any variable (p>0.05). Conclusion: The positive effects of KTE and KP approaches on symptoms associated with hip osteoarthritis have been evident, and these effects have been found to be of a similar magnitude across the groups. Therefore, CP can be considered an alternative method to conventional exercises in managing hip osteoarthritis, a chronic and progressive disease.