Deneysel over iskemi reperfüzyon hasarı modelinde Mangiferin'in etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Mangiferin in an experimental ovarian ischemia-reperfusion injury model
- Tez No: 977379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AŞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ovaryum iskemi-reperfüzyon (İR) hasarı modelinde Mangiferin'in antioksidan, antiinflamatuar ve potansiyel koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam 32 adet dişi Sprague-Dawley sıçan, dört gruba ayrıldı: Kontrol, Mangiferin, İR ve İR + Mangiferin. İR modeli, bilateral over pediküllerinin 3 saat süreyle klempelenmesi ve ardından 3 saatlik reperfüzyon uygulanmasıyla oluşturuldu. Mangiferin, reperfüzyon sonrasında 15 gün boyunca 20 mg/kg dozunda intraperitoneal yolla uygulanmıştır. Doku MDA düzeyleri, serum AMH konsantrasyonları, folikül sayımları, histopatolojik skorlar ve TNF-α ile NF-κB ekspresyonları değerlendirilmiştir. Bulgular: İR grubunda MDA düzeyi 60 nmol/g, TNF-α ekspresyon oranı %64,9, NF-κB ekspresyon oranı %69,5; AMH düzeyi ise 1,2 ng/mL olarak ölçülmüştür. Primordial ve primer folikül sayılarında azalma, histolojik olarak ise ödem, hemoraji ve inflamatuar hücre infiltrasyonu izlenmiştir. İR + Mangiferin grubunda MDA düzeyi 24 nmol/g, TNF-α %44,8, NF-κB %41,4 olarak bulunmuş; AMH düzeyi 4,6 ng/mL'ye yükselmiştir. Folikül sayıları artmış, histolojik hasar bulguları azaldı. Sonuç: Mangiferin, ovaryum IR modelinde oksidatif stres ve inflamatuar yanıtı azaltmış; foliküler yapı ve over rezervinin korunmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the potential antioxidant, anti-inflammatory, and protective effects of Mangiferin in an ovarian ischemia-reperfusion (IR) injury model. Materials and Methods: A total of 32 female Sprague-Dawley rats were divided into four groups: Control, Mangiferin, IR, and IR + Mangiferin. The IR model was established by clamping the bilateral ovarian pedicles for 3 hours followed by 3 hours of reperfusion. Mangiferin was administered intraperitoneally at a dose of 20 mg/kg for 15 consecutive days after reperfusion. Tissue MDA levels, serum AMH concentrations, follicle counts, histopathological scores, and TNF-α and NF-κB expressions were assessed. Results: In the IR group, MDA level was 60 nmol/g, TNF-α expression was 64.9%, NF-κB expression was 69.5%, and AMH level decreased to 1.2 ng/mL. A reduction in primordial and primary follicle counts was observed, accompanied by histological findings such as edema, hemorrhage, and inflammatory cell infiltration. In the IR + Mangiferin group, MDA level decreased to 24 nmol/g, TNF-α to 44.8%, and NF-κB to 41.4%, while AMH level increased to 4.6 ng/mL. Follicle counts improved and histological damage findings were significantly reduced. Conclusion: Mangiferin effectively attenuated oxidative stress and inflammatory response in the ovarian IR model and contributed to the preservation of follicular structures and ovarian reserve.