Sitomegalovirüs (cmv) enfeksiyonlarının real time pcr ile tanımlanması ve böbrek nakli hastaları üzerindeki biyolojik etkilerinin incelenmesi
Identification of cytomegalovirus (cmv) infections by real-time pcr and investigation of their biological effects on kidney transplant patients
- Tez No: 977380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN ÇAKMAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Sitomegalovirüs (CMV), böbrek nakli alıcılarında en sık karşılaşılan viral enfeksiyon etkenlerinden biridir. İmmünolojik açıdan yüksek riskli hasta gruplarında CMV enfeksiyonunun klinik etkileri kapsamlı şekilde araştırılmış olmasına karşın, düşük riskli böbrek nakli alıcılarında bu etkiler yeterince aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde böbrek nakli uygulanmış düşük immünolojik riskli hastalardan elde edilen örneklerde CMV varlığı Real-Time PCR yöntemi ile değerlendirilmiştir. CMV pozitif saptanan olgularda enfeksiyonun biyolojik etkilerini incelemek amacıyla 12 aylık takip süresince serum kreatinin, proteinüri, glomerüler filtrasyon hızı (GFR), beyaz kan hücresi (WBC) sayısı ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri izlenmiş ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 112 hastanın 29'unda (%25,9) CMV pozitifliği tespit edilmiştir. Zamana bağlı analizlerde CMV düzeyleri ile birlikte kreatinin, proteinüri, WBC ve CRP değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler gözlenirken, GFR açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Özellikle 6. ay ve sonrasında biyolojik parametrelerde belirgin artış eğilimi dikkat çekmiştir. Bu bulgular, CMV enfeksiyonunun düşük immünolojik riskli böbrek nakli alıcılarında kalıcı renal hasara yol açabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, çalışmamız CMV enfeksiyonunun yalnızca yüksek riskli gruplarda değil, düşük riskli transplant alıcılarında da dikkate alınması gereken önemli bir klinik sorun olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cytomegalovirus (CMV) is one of the most common viral infectious agents in kidney transplant recipients. Although the clinical impact of CMV infection has been extensively investigated in immunologically high-risk patient groups, its effects in low-risk kidney transplant recipients remain insufficiently elucidated. In this study, samples obtained from low immunological risk kidney transplant patients at Gaziantep University Şahinbey Research and Training Hospital were evaluated for the presence of CMV using the Real-Time PCR method. In CMV-positive cases, the biological effects of infection were assessed by monitoring serum creatinine, proteinuria, glomerular filtration rate (GFR), white blood cell (WBC) count, and C-reactive protein (CRP) levels over a 12-month follow-up period, followed by statistical analyses. Among the 112 patients included in the study, CMV positivity was detected in 29 cases (25.9%). Time-dependent analyses revealed statistically significant changes in CMV levels, as well as in creatinine, proteinuria, WBC, and CRP values, whereas no significant differences were observed in GFR. Notably, increases in biological parameters became more prominent after the 6th month. These findings suggest that CMV infection may lead to permanent renal damage even in low immunological risk kidney transplant recipients. In conclusion, our study demonstrates that CMV infection should be regarded as an important clinical concern not only in high-risk groups but also in low-risk transplant recipients.