Kalp ameliyatı geçiren hastalarda çok sayıda kan transfüzyonuna bağlı sitomegalovirus enfeksiyonu gelişme riski
  1. Tez No: 19931
  2. Yazar: NURAY OLTAN
  3. Danışmanlar: DR. SUAT SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Çok sayıda kan transfüzyonu uygulanarak, kalp ameliyatı geçiren 36 ol gudan oluşturulan bir grupta, ameliyat öncesi ve ameliyattan 3 ay sonra aldığımız serum örneklerini. ELİSA yöntemi ile Total CMV antikorları açısından araştırarak, bu olgularda transfüzyona bağlı CMV enfeksiyonu riskini inceledik. Ortalama 3.25 ünite taze kan uygulanan bu çalışmada, grubun tek sero- negatif olgusunda serokonversiyon geriye kalan 35 seropozitif olgunun 6'sında ise 4 veya daha fazla titre artışı gelişerek toplam 7 (%19.6) seropozitif yanıt elde edilmiştir. Olguların hiç birinde CMV enfeksiyonuna dair kilinik belirti saptanmamıştır. Kalp ameliyatı geçiren ve immün sistemi baskılanmamış olan CMV se ropozitif hastalara seropozitif kan verilmesinin, klinik olarak bir risk oluşturmadığı ve bu nedenle bu hastalara seronegatif kan arama çabasına giril mesinin gerekli olmadığı kanısına vardık. Ancak bir seronegatif olgumuzun olması nedeniyle ise, bu olgulara seronegatif kan verilmesi gerekliliği hakkında bir düşünceye varmamız mümkün olmamıştır. 21-
Özet (Çeviri)
SUMMARY From a considerable number of blood transfusion having researched, by ELISA in respect with the total CMV antibodies, the serum samples collected preoperatively and 3 months following the operation the serum samples from a group of 36 patients who underwent cardiac surgery, we assessed the CMV in fection risk depending on the transfusion. With an avarage 3.25 units of blood in this study, we observed 7 (%19.6) patients demonstrate a positive response to CMV; one among them se- roconverted and 6 showed a fourfold or greater rise in CMV antibodies. None of the patients showed clinical symptoms that could be referred to CMV infection. We concluded that, the seropositive blood supply to seropositive pati ents with cardiac surgery would not cause a clinical risk and that it wouldn't be necessary to provide them with seronegative blood. Consequently we can't generalize, concerning only one seronegative case that all the seronegative pati ents should be provided with seronegative blood. -22-