New metods for noise removal in digital image processing
- Tez No: 97739
- Danışmanlar: DR. M. SABİH AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bir görüntü, kamera veya başka bir görüntüleme sistemi ile elde edildiğinde, genellikle doğrudan kullanılabilecek halde değildir. Görüntü, parlaklık, aydınlanma veya kontrast farklılıklarından kaynaklanan bozulmalara uğramış olabilir; ve, görüntü işleme sürecinin ilk safhalarında, bu bozulmalar giderilmek zorundadır. Parlaklık değerlerindeki değişmelere“gürültü”adı verilir. Bu istenmeyen niteliklerden kurtulmak amacıyla geliştirilmiş birçok filtreleme teknikleri mevcuttur. Bu tez çalışmasında, gürültü giderme amaçlı iki yeni filtre tasarlanmıştır. Yeni geliştirilenlerle, diğer klasik filtrelerin performansım karşılaştırabilmek için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Yeni iki filtre de, gürültü gidermede oldukça başarılı olmuştur. Özellikle ikinci filtre, hem çok farklı bir mantığa dayanması, hem de yüksek performansıyla dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT When an image is acquired by a camera or other imaging system, often the vision system for which it is intended is unable to use it directly. The image may be corrupted by random variations in intensity, variations in illumination, or poor contrast that must be dealt with in the early stages of vision processing. The variations in intensity values are called“noise”. There are many well- established filtering techniques for image enhancement aimed at eliminating these undesirable characteristics. In this study, two new filters are designed for noise removal. A special computer program is developed to demonstrate the relative performance of the well-known filters and the newly designed ones. Both of the new filters are found to be quite successful and especially the second one deserves extra attention with its distinctive philosophy and high overall performance.