Kanallı split klimaların ve çok üniteli split klimaların karşılaştırılması, ekonomik analizi ve uygulama projesi
The Comparison between split air conditioners and multi-air conditioners, economical analysis and the application project
- Tez No: 97740
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, klima sektörünün gelişmesiyle artan klima çeşitleri arasında kullanılacak ortama en uygun ve ekonomik iklimlendirme sisteminin proje bazında belirlenerek uygulanmasıdır. Ticaret ve endüstride, iklirnlendirme birçok şekilde kullanılmıştır. Öncelikle personel verimliliğini artırmak, ikinci olarak da özel ihtiyaçlar için mahal soğutma işlemi amacıyla iklimlendirme kullanılmıştır. İklimlendirümiş bölgelerde işçi verimliliği, daha az işte bulunmama, daha az işçi sirkülasyonu, gürültünün daha az dikkat dağınıklığı yaratması, daha az hata yapılması ve hararetten dolayı yorgunluk ve kazalar yüzünden zaman kaybedilmesinin daha az olması nedeniyle iklimlendirme sistemleri geliştirilmiştir. Tez çalışmamda yer alan projenin uygulanacağı yer İstanbul Çobançeşme mahallesinde yapımı devam eden Petek İş Merkezi adlı plazadır. Bu projede, kanallı split klima ve çok üniteli split klima sistemleri aynı ortamda uygulanarak sistemler arasında maliyet karşılaştırılması ve ekonomik analiz yapılarak uygun sistem seçilmiştir. Bina iş merkezi olarak düşünüldüğünden, iklimlendirme sistemi tasarlanırken çalışan insanların en uygun ısıl konfor ortamında olması esas alınmıştır. Bugün artık kimse, iklimlendirme sistemi olmayan, modern bir ofis binası inşa etmeyi düşünemez. Günümüzde klima teknolojisinin son gelişme ürünü olan, çok üniteli split klima sistemleri kullanılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: İklimlendirme, Split Klima
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to determine the most suitable and economical air conditioning system among the large number of the air conditioning systems that is continuously increasing on the market because of the development of the sector of air conditioning and to apply it on project basis. Air conditioning has been used in varios types in trade and industry. The air conditioning systems were used to increase the efficiency of the staff first of all, then it is used for personal requirement to cool the areas as an air conditioner. The air conditioning systems have been developed because in areas where air conditioning is being used, the staff efficiency's increases, there are less vacancies, less workers circulation, less noise and less loss of attention, less mistakes are being made and the staff as less tired due to thurst, lower loss of time. The place where the project in my thesis will be applied, is the piazza named 'TETEK BUSINESS CENTRE" which is settled in the quarter of Çobançeşme /İstanbul and is the presently under construction. İn this project, the split air conditioner and the multi-unit split air conditioner were used in the same area and, the suitable system was choosen by comparing the costs of two systems and carrying out the economical analysis. As the building was foreseen to be a business center, the design of the air conditioning system was based on to keep the people working there at the best comfortable temperature. Today nobody can imagine to construct a modern business building without an air conditioning system. Nowadays the multi-unit split air conditioning systems which are the most developed products of the latest air conditioning technique, are used. KEY WORDS: Air conditioning, split conditioner