Türkiye'de bilim haberciliği ve yerel basında bilim haberlerinin yansıması: Balıkesir ili örneği
Science journalism in Turkey and the reflection of science news in the local press: The case of Balıkesir province
- Tez No: 977400
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İRVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Balıkesir'deki yerel medya kuruluşlarının bilim haberlerine yaklaşımını inceleyen bu çalışma, 10 farklı medya kuruluşunun (Balıkesir Merhaba Gazetesi, Balıkesir Politika Gazetesi, Balıkesir Haber TV, Balıkesir Postam Gazetesi, Balıkesir 24 Saat, Balıkesir Halkın Sesi, Balıkesir Birlik, Marmara Bölge, Sosyal Havadis ve Balikesirim.net) bilim haberlerini analiz etmiş ve çeşitli gözlemler ortaya koymuştur. İncelenen haberler genellikle sağlık, teknoloji ve yaşam konularına odaklanmıştır. Sağlık alanında özellikle organ nakli, kanser tedavisi gibi konular sıkça ele alınmış, teknoloji haberlerinde ise genellikle yerel bağlamlara vurgu yapılmıştır. Ancak, gözlemlenen en dikkat çekici noktalardan biri, bilimsel verilere dayalı içeriklerin sınırlı olmasıdır. Haberler genellikle yoruma dayalı içerikler sunmuş ve bilimsel kanıtlara dayanma konusunda eksiklik göstermiştir. Görsel ve grafik kullanımı da incelenen haberlerde yetersiz kalmıştır. Çoğu haberde görsel materyal bulunsa da grafiklerin veya tabloların kullanımı oldukça nadirdir. Haberlerin çoğunun ulusal ajanslardan alıntılar içermesi ve kaynak belirtme eksikliği de dikkat çekicidir. Ayrıca, bilimsel temellere dayanmayan yoruma dayalı içeriklerin yaygınlığı da endişe vericidir. Balıkesir'deki yerel medya kuruluşlarının bilim haberlerindeki bu eğilimleri, yerel toplumun bilimsel bilgiye erişimini sınırlayabilir ve yanıltıcı bilgilere yol açabilir. Bu nedenle, yerel medya kuruluşlarının bilim haberlerinde daha fazla bilimsel temelli içeriklere yer vermesi, görsel ve grafik kullanımını artırması ve kaynak belirtme konusunda daha titiz davranması gerekmektedir. Ayrıca, bilim haberlerinde yerel bağlamlara daha fazla vurgu yapılması, yerel halkın bilim ve teknolojiye olan ilgisini artırabilir ve bilimsel bilgiye erişimi kolaylaştırabilir. Bu şekilde, Balıkesir'deki yerel medya, bilimsel bilgiyi daha etkili bir şekilde ileterek toplumun bilinçlenmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the approach to science news by 10 different media organizations in Balıkesir (Balıkesir Merhaba Gazetesi, Balıkesir Politika Gazetesi, Balıkesir Haber TV, Balıkesir Postam Gazetesi, Balıkesir 24 Saat, Balıkesir Halkın Sesi, Balıkesir Birlik, Marmara Bölge, Sosyal Havadis, Balikesirim.net), revealing various observations. The examined news articles primarily focus on health, technology, and lifestyle topics. In health, subjects like organ transplantation and cancer treatments are frequently discussed, while technology news often emphasizes local contexts. However, one of the most notable observations is the limited use of data-driven content. The news is generally opinion-based and lacks scientific evidence. The use of visuals and graphics in the analyzed news is also insufficient. While most articles include visual materials, the use of graphs or tables is quite rare. The prevalence of excerpts from national agencies and a lack of source citation are also notable. Furthermore, the abundance of opinion-based content that lacks scientific base is worrying. These trends in science news by Balıkesir's local media organizations could limit the local community's access to scientific knowledge and lead to misleading information. Therefore, it is crucial for local media to include more scientifically based content in their science news, enhance the use of visuals and graphics, and be more diligent in citing sources. Additionally, emphasizing local contexts in science news could increase the local population's interest in science and technology and facilitate access to scientific knowledge. In this way, Balıkesir's local media can more effectively communicate scientific information and contribute to public awareness.