Bir kamu hastanesi ameliyathanesinde sağlık bakım profesyonellerinin kas iskelet yaralanmalarının ve iş yaşam kalitelerinin incelenmesi
An examination of musculoskeletal injuries and quality of work life of healthcare professionals in a public hospital operating room.
- Tez No: 977401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AYLA TİSİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul'da bir kamu hastanesi ameliyathanesinde görev yapan sağlık bakım profesyonellerinin kas-iskelet sistemi yaralanmaları ile iş yaşam kalitelerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 244 sağlık çalışanı katılmış, veriler Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi ve İş Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmış ve SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Katılımcıların son 12 ay içinde en sık ağrı bildirdikleri bölgeler bel (%84,4), sırt (%84,8), boyun (%82,8) ve omuz (%76,6) olmuştur. Son 7 gün içinde ağrı sıklığı sırt (%72,1) ve bel (%70,1) bölgelerinde yoğunlaşırken, iş göremezliğe en çok neden olan bölge bel (%41,0) olarak belirlenmiştir. İş yaşam kalitesi açısından, 36 yaş üstü bireyler aile–iş dengesi puanında (7,29) daha yüksek skor elde etmiştir (p=0,002). Lisans mezunları toplam puanda (62,78) önlisans ve lisansüstü mezunlardan anlamlı biçimde yüksektir (p=0,005). Hemşireler (63,75) diğer meslek gruplarına kıyasla en yüksek İYK'ya sahiptir (p=0,001). Sigara içmeyenler (60,14) ve alkol kullanmayanlar (61,26) daha yüksek puanlara sahipken, kronik hastalığı olanlar (52,24) belirgin biçimde düşük skor almıştır (p=0,007). Sonuç olarak, ameliyathane çalışanlarında kas iskelet sistemi yaralanmalarının oldukça yaygın olduğu ve iş yaşam kalitesini olumsuz etkilediği görülmektedir. Bu durum, hem çalışan sağlığını hem de hizmet verimliliğini etkilemektedir. Bulgular, ergonomik düzenlemeler, koruyucu sağlık programları ve yönetsel stratejiler geliştirilmesinin önemini vurgulamakta; sağlık kurumlarında çalışan refahını artırmaya yönelik bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to improve the quality of work life of healthcare professionals working in a public hospital operating room in Istanbul through musculoskeletal sports. Two hundred and forty-four healthcare professionals participated in the study. Data were collected using the Nordic Musculoskeletal System Questionnaire and the Quality of Work Life Scale, and analyzed using SPSS 22.0. The most frequently reported pain sites in the past 12 months were the lower back (84.4%), upper back (84.8%), neck (82.8%), and shoulders (76.6%). Within the last seven days, pain was most commonly reported in the upper back (72.1%) and lower back (70.1%), with the lower back being identified as the leading cause of work disability (41.0%). In terms of quality of work life, participants over the age of 36 obtained higher scores in the work–family balance dimension (7.29) (p=0.002). Bachelor's degree graduates achieved significantly higher total scores (62.78) compared to associate and postgraduate degree holders (p=0.005). Nurses (63.75) had the highest quality of work life scores among professional groups (p=0.001). Non-smokers (60.14) and non-alcohol users (61.26) scored higher, whereas those with chronic illnesses (52.24) had markedly lower scores (p=0.007). In conclusion, musculoskeletal disorders are highly prevalent among operating room staff and negatively affect their quality of work life. This situation impacts both employee health and service efficiency. The findings highlight the importance of implementing ergonomic arrangements, preventive health programs, and managerial strategies, providing a scientific basis for initiatives aimed at improving the well-being of healthcare personnel within medical institutions.