Damla sulama sistemlerinde tıkanma nedenleri ve giderilme yöntemleri
Clogging causes and removing methods in drip irrigation systems
- Tez No: 97742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ANAPALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Damla sulama sistemlerinin işletilmesinde karşılaşılan en önemli sorun damlatıcılann tıkanmasıdır. Sulamanın sürekliliği ve üniformitesi açısından tıkanma sorununun oluşumu önlenmelidir. Alınacak önlemlerin başarısı tıkanmayı oluşturan etmenlerin doğru bir şekilde belirlenmiş olmasına bağlıdır. Damlatıcı tıkanmasına fiziksel, kimyasal ve biyolojik etmenler neden olmaktadır. Sulama sulan sisteme verilmeden önce sudaki mevcut tıkanma etmenine göre filtre edilerek, kimyasal madde karıştırılarak veya çökertilerek kullanıma hazırlanabilir. Bununla birlikte sulama sistemine geçen küçük boyuttaki maddeler suyun akış hızının düşük olduğu yerlerde çökelmekte ve sudaki mikroorganizma faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ayrışma ürünleriyle bir araya gelerek çimentolaşmaktadır. Bu sorun ise sistemin tarla kontrolleri sırasında belirlenip basınçlı su uygulamasıyla giderilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most critical issue faced when irrigation systems are transferred through dropping arises at the time the droppers get clogged. Thus, from point of continuity and uniformity in irrigation, it is very crucial to prevent the systems from getting clogged. Steps in terms of increasing success depends on identifying the factors correctly that cause clogging. What lead to the clogging in droppers are mainly some of physical, chemical and biological factors. Before being released into the system, taking the main factor into consideration that results in clogging, water for irrigation can be processed accordingly for use by filtering, adding some chemicals or precipitating it. However, some small particles invading irrigation system start precipitating where the flow speed of water is low and they get cemented via by-products resulting from the activities of microorganisms in water. The problem must be sold as controlling fields by applying water with high pressure.