Damla sulama sistemlerinde kullanılan plastik disk filtrelerin etkinliğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of plastic disc filters used in drip irrigation systems
- Tez No: 386419
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KODAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada damla sulama sistemlerinde kritik öneme sahip olan filtre sistemlerinde kullanılan plastik disk filtrelerin etkinliği belirlenmiştir. Yedi farklı filtrenin laboratuvar şartları altında ve arazide kirlenme sürelerini, debileri ve tutulan kum miktarları testler ile elde edilmiştir. Az kirli, orta kirli ve çok kirli düzeyde homojen karışımlar oluşturularak yapılan deneyler üretici firmaların sunduğu katalog değerleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan laboratuvar deneylerine göre en fazla kum tutma kapasitesine sahip filtre F filtresi, arazi deneylerine göre en fazla kum tutma kapasitesine sahip filtre C filtresi olduğu görülmüştür. Filtrelerin tıkanma sınırı olan 0,5 bar basınç farkına ulaşma süreleri elde edilmiştir. Filtre üretici firmaların kataloglarında belirttikleri debi değerleri ile analiz sonucu tespit edilen debi değerleri karşılaştırılıp A kodlu filtrenin debi miktarı değeri analiz sonucuna en yakın olduğu tespit edilmiştir. A kodlu filtrenin katalog debi değeri 35 m3/h, analiz sonucu debi değeri 34,68 m3/h'tir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of plastic disc filters which has too important in drip irrigation systems was determined. Under the laboratory conditions and at the field, contamination time, flow rates and the amount of sand with afflicted of seven different filters were assessed. Created less dirty, middle-level dirty and very dirty (homogeneous mixtures) was tested and compared with catalog values of producer companies. F filter was found to have more sand holding capacity according to laboratory tests. C filter was found to be most effective in filtering more send in field tests. It was determined that filter contamination time to reach boundary level which is 0.5 bar pressure differences for filter-blocking. Flow rates of the test results were compared with flow rates declared by its producers on their catalogues and thus A coded filter is flow rate was found to be the closest to the test results. A coded filter's catalogue values is 35 m3/h, the flow rate value of test result is 34,69 m3/h.