Coordinated and autonomous movement of unmanned ground and aerial vehicles at indoor and outdoor environments
İnsansız bir kara aracının ve insansız bir hava aracının açık ve kapalı ortamlarda koordineli ve otonom haraketi
  1. Tez No: 977433
  2. Yazar: SİBEL TUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ORKUN ÖĞÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, insansız otonom araçlar kullanarak, bilinmeyen ortamlara ilişkin haritaların elde edilmesi amaçlanmıştır. İlgili literatürde olduğu gibi tam sensör kapsamasını hedefleyen uygulamaların aksine, bu çalışmada tam topolojik kapsama üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu amaçla, Genelleştirilmiş Voronoi Diyagramlarına (GVD) dayanan iki farklı yaklaşım kullanılmıştır. Birinci yaklaşımda, otonom yer aracının, üzerine sabitlenen bir mesafe ölçer yardımıyla, en yakındaki iki objeye eşit mesafede kalmak suretiyle engeller arasında hareket etmesi sağlanmıştır. İkinci yaklaşımda ise, koordineli bir şekilde hareket eden otonom yer aracı ve hava aracı birlikte kullanılmıştır. Bu senaryoda, yer aracı üzerinde bulunan mesafe ölçer çıkarılmış, bunun yerine hava aracı üzerine bir kamera eklenmiştir. Çeşitli görüntü işleme teknikleri ile GVD elde edilmiş ve yer aracı için gerekli olan referans değerler hesaplanmıştır. Her iki senoryoda da, kontrolcü ve görüntü işleme araçlarının MATLAB/Simulink tarafında koşturulduğu, araç dinamiklerinin ve sensör modellerinin ise Gazebo tarafında koşturulduğu bir benzetim ortamı kullanılmıştır. Sonuçlar, çeşitli karmaşıklık düzeylerine sahip 4 farklı ortamda elde edilmiştir. Mesafe sensörü kullanılan birinci senaryoda, topolojik özelliklerin konumlarının 3-6 kat daha yüksek hassasiyet ile tespit edildiği görülmüştür. Kameranın kullanıldığı ikinci senaryoda ise keşif süresinin 2-3 kat daha kısa olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we present autonomous exploration in unmapped environments and aim to achieve complete topological coverage without relying on prior maps. Many existing approaches assume pre-built environmental models or target sensor coverage rather than topology, so they fall short of this goal. We propose two Generalized Voronoi Diagram (GVD)–based strategies that achieve coverage by systematically visiting Voronoi vertices and traversing edges. The first uses a range-sensing ground robot and maintains equidistance from nearby obstacles to navigate precisely. The second forms a cooperative UAV–UGV team: a camera-equipped aerial vehicle guides the ground platform and enables predictive decisions. We implement both strategies in a unified co-simulation pipeline that integrates MATLAB/Simulink with Gazebo and includes realistic vehicle dynamics and sensor models. We evaluated the methods in four environments with topological complexity increases from 8 to 39 Voronoi vertices. The results revealed a clear trade-off between spatial accuracy and operational efficiency. The range-sensor method spatial achieved 3-6 times higher precision through geometric vertex computation. By contrast, the aerial-camera method completed missions two to three times faster and improved path efficiency by 17–21% through predictive navigation.