Türkiye Selçukluları döneminde Hanım Sultanların Türk siyasi tarihine etkileri
The effects of lady sultans on Turkish Political History in the Period Turkish Seljuks
  1. Tez No: 977443
  2. Yazar: ELİF KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER ALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Orhun Abidelerinde (Bilge Kağan Abidesi -kuzey yüzü) oguş kelimesiyle ifade edilen aile, Türk toplum yapısını ve kültürünü tanımlamak için kullanılmıştır. Tarih boyunca aile kurmaya önem gösteren Türk toplumunda evlilikler sadece bireyler arası bir bağ değil aynı zamanda toplumsal bir olgu olarak da görülmüştür. Evlilik süreçleri, toplumun sosyal yapısının ve kültürel değerlerinin bir yansıması olarak, belirli gelenekler, görenekler, törenler ile şekillenmiştir. Bu gelenek ve görenekler devletin üst kademelerinde daha derin ve resmi bir anlam taşımaktaydı. Özellikle Türkiye Selçuklularında, hanedan üyelerinin, melik ve melikelerin evlilikleri, bölgedeki sosyal ve kültürel yapıyı da etkileyen önemli bir unsur olmuştur. Türkiye Selçuklu Devletinde yalnızca hükümdarlar ve devlet adamlarının değil zaman zaman Sultan eşlerinin ve hanedan mensubu kadınlarında siyasi alanın yanı sıra sanatsal faaliyetlerde etkin roller üstenmişlerdir. Dönemin önemli kaynakları olan kitabelerden, tarihi ve edebi metinlerden edinilen bilgiler ile kadın banilerin varlığı da tarihe damgasını vurmuştur. Bu anlamda XIII. yüzyıl Türkiye Selçuklu Anadolu'sunda imar edilen kültürel yapıların tahlili Türkiye Selçuklu dönemi için oldukça önemlidir. Dolayısıyla Türkiye Selçukluları dönemindeki banilik faaliyetlerinin Selçuklu sanatı ve sosyo-kültürel alanlardaki derin tesirlerinin daha iyi anlaşılması gerektiği düşünülerek konu daha ayrıntılı çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the Orkhon monuments (Bilge Kagan's monument -north side), the family, expressed with the word oguş, was used to describe the Turkish social structure and culture. In Turkish society, which has attached importance to establishing a family throughout history, marriages have been seen not only as a bond between individuals but also as a social phenomenon. Marriage processes have been shaped by certain traditions, customs and ceremonies as a reflection of the social structure and cultural values of the society. These traditions and customs had a deeper and more formal meaning at the higher levels of the state. Especially in the Seljuks of Turkey, the marriages of dynasty members, sultans, and their wives were an important factor affecting the social and cultural structure of the region. In the Seljuk State of Turkey, not only the rulers and statesmen, but also the wives of sultans and women of the dynasty played active roles in artistic activities as well as in the political field. The existence of women banis has also left its mark on history with the information obtained from inscriptions, historical and literary texts, which are important sources of the period. In this sense, the analysis of the cultural structures constructed in the eighteenth century Seljuk Anatolia of Turkey is very important for the Seljuk period of Turkey. Therefore, considering the need for a better understanding of the deep effects of the banilik activities in the Seljuk art and socio-cultural fields of the Seljuk period of Turkey, the subject will be studied in more detail.