Ammi visnaga bileşenlerinin ace inhibitörü olarak moleküler kenetleme similasyonu
Molecular docking simulation of ammi visnaga components as ace inhibitors
- Tez No: 977442
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇAĞLAR ÇELİKEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Apiaceae familyasına ait bitkilerin büyük bir kısmı halk arasında geleneksel olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. A.visnaga yaygın olarak hipertansiyon tedavisin de kullanılsa da bu bitkinin ACE enzimi üzerine etkilerinin incelendiği çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu amaçla sunulan çalışma, moleküler kenetlenme metoduyla A.visnaga ekstresinin ACE üzerine etkilerini incelemek için yapıldı. Bitki ekstrakt içeriği LC/MSMS ile belirlendi. Ekstrakt içeriğinde tespit edilen bileşikler ACE proteini ile kenetlendi. Tespit edilen bağlanma afinitesi sonuçları referans molekül Lisinopril ile karşılaştırıldı ve ZINC20 veri tabanı kullanılarak yeni ACE blokerleri tespit etmek için sanal tarama yapıldı. Çalışma sonunda rutin, isokersitrin, narengenin, luteolin ve kampferol'ün lisinoprilden daha etkili bağlanma afinitesine sahip olduğunu gösterdi. En etkili bağlanma gösteren rutin molekülüne (∆G=-10.1 kcal/mol) yapısal benzerlik gösteren bileşik ZINC000197227253 ID numaralı molekül olarak tespit edildi. Sonuç olarak, rutin ve ZINC000197227253 kompleksinin ACE inhibitörü olarak umut vaadeden bileşikler olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Most of the plants belonging to the Apiaceae family are traditionally used in the treatment of various diseases. Although A.visnaga is widely used in the treatment of hypertension, studies examining the effects of this plant on ACE enzyme are very limited. For this purpose, the present study was carried out to investigate the effects of A.visnaga extract on ACE by molecular docking method. Plant extract content was determined by LC/MSMS. The compounds detected in the extract content were docked with ACE protein. The binding affinity results were compared with the reference molecule Lisinopril and virtual screening was performed to identify new ACE blockers using the ZINC20 database. The study showed that rutin, isocercitrin, narengenin, luteolin and campferol had more effective binding affinity than lisinopril. The compound with structural similarity to the rutin molecule showing the most effective binding (∆G=-10.1 kcal/mol) was identified as molecule with ID number ZINC000197227253. As a result, it was determined that rutin and ZINC000197227253 complex may be promising compounds as ACE inhibitors.