Phyllopodopsyllus T. Scott, 1906 cinsinin Türkiye türlerinin bütünleşik taksonomi yöntemiyle revizyonu
Revision of the Turkish species of the genus Phyllopodopsyllus T. Scott, 1906 using integrative taxonomic approach
  1. Tez No: 977446
  2. Yazar: CENNET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHAN KARAYTUĞ, PROF. DR. SERDAR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye denizlerinden bugüne kadar kayıt altına alınmış Phyllopodopsyllus T. Scott, 1906 cinsine ait türlerin, bütünleşik taksonomi yaklaşımı çerçevesinde yeniden değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda, ülkemizde farklı dönemlerde çeşitli faunistik araştırmalar kapsamında toplanmış ve mevcut literatüre göre ön teşhisi yapılmış Phyllopodopsyllus popülasyonları ile üniversite koleksiyonlarında teşhisi henüz gerçekleştirilmemiş çok sayıda örnek, kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu örnekler Mersin Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi koleksiyonlarında yer almakta olup, cinsin Türkiye faunasındaki dağılımı ve tür çeşitliliği hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Çalışma kapsamında, literatürde geçerli olarak tanımlanmış Phyllopodopsyllus bradyi (T. Scott, 1892), Phyllopodopsyllus berrieri Monard, 1936, Phyllopodopsyllus briani Petkovski, 1955, Phyllopodopsyllus thiebaudi Petkovski, 1955, Phyllopodopsyllus pauli Crisafi, 1960 ve Phyllopodopsyllus gracilipes Wells ve Rao, 1987 türlerine ait bireyler hem tür içi hem de türler arası düzeyde morfolojik ve moleküler olarak yeniden değerlendirilmiş, tür teşhislerinin doğrulanması ve mümkün olduğunda redeskripsiyonlarının yapılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda modern stereo ve diferansiyel girişim mikroskopi teknikleri ile taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak detaylı morfolojik karakterizasyon yapılmış; elde edilen veriler literatürdeki özgün tanımlamalarla karşılaştırılmıştır. Moleküler analizler kapsamında ise, etanolde muhafaza edilmiş örneklerden DNA izolasyonları gerçekleştirilmiş ve mitokondriyal COI (sitokrom oksidaz I) ile nükleer 18S ve 28S rRNA gen bölgeleri amplifiye edilerek dizilenmiştir. Elde edilen sekans verileri, NCBI GenBank veritabanında mevcut olan referans dizilerle karşılaştırılmış; tür sınırlarının netleştirilmesi ve filogenetik ilişkilerin ortaya konulması hedeflenmiştir. Böylece hem morfolojik hem de moleküler verilerin bütüncül biçimde değerlendirilmesiyle, cinsin içsel tür çeşitliliğinin ve sistematik konumunun daha sağlıklı biçimde ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Türkiye denizlerinden toplanan Phyllopodopsyllus türlerine ait popülasyonlar üzerinden hem geleneksel taksonomik yöntemlerin hem de modern moleküler tekniklerin bir arada uygulanması açısından önemli bir örnek teşkil etmekte olup, elde edilen bulguların, cinsin genel filogenisine ve taksonomik statüsüne anlamlı katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this doctoral thesis is to reassess the populations of Phyllopodopsyllus T. Scott, 1906 species recorded from Turkish marine waters using an integrative taxonomy approach. In this context, both previously identified populations—based on the literature available at the time of collection—and numerous unidentified Phyllopodopsyllus populations housed in the collections of Mersin University, Balıkesir University, and Adıyaman University have been comprehensively examined. These specimens, gathered through various faunistic surveys conducted in Turkey over the years, provide crucial insights into the diversity and distribution of the genus within the region. As part of the study, specimens of the validly described species Phyllopodopsyllus bradyi (T. Scott, 1892), Phyllopodopsyllus berrieri Monard, 1936, Phyllopodopsyllus briani Petkovski, 1955, Phyllopodopsyllus thiebaudi Petkovski, 1955, Phyllopodopsyllus pauli Crisafi, 1960, and Phyllopodopsyllus gracilipes Wells ve Rao, 1987 were re-evaluated both intra- and interspecifically through detailed morphological and molecular analyses. Redescriptions were conducted where applicable, based on modern stereomicroscopy, differential interference contrast (DIC) microscopy, and scanning electron microscopy (SEM), and the results were compared with original species descriptions in the literature. For the molecular part of the study, DNA was extracted from freshly collected and ethanol-preserved specimens. The mitochondrial cytochrome oxidase I (COI) gene and the nuclear 18S and 28S rRNA gene regions were amplified and sequenced. The resulting sequences were aligned and compared with reference sequences available in the NCBI GenBank database, aiming to clarify species boundaries and contribute to the phylogenetic framework of the genus. By combining both morphological and molecular datasets, the study aims to provide a comprehensive assessment of the genus Phyllopodopsyllus within Turkish waters and to refine its systematic position and evolutionary relationships. Overall, this research represents one of the first attempts to apply integrative taxonomy to Phyllopodopsyllus species from the Turkish coasts, and the findings are expected to contribute significantly to the phylogeny and taxonomy of this genus.