Biga yarımadası (Çanakkale) sahillerinin mediolittoral bölgesinde kumiçi ve fital habitatlarda yaşayan harpaktikoid kopepod (Crustacea, Copepoda, Harpacticoida) faunasının belirlenmesi
Determination of the harpacticoid copepod (Crustacea, Copepoda, Harpacticoida) fauna inhabiting interstitial and phytal habitats in the mediolittoral zone of Biga peninsula (Çanakkale) coasts
- Tez No: 652639
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Zooloji, Zoology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada Biga Yarımadasında kumiçi ve fital habitatlarda yayılış gösteren harpaktikoid kopepod faunasının tespit edilmesi amaçlanmış ve toplam 26 istasyonda örnekleme yapılmıştır. Nisan – 2016, Şubat – 2017 tarihleri arasında yapılan örneklemeler sonucunda 17 familyaya dahil 46 cins içerisinde 73 tür/alttür teşhis edilmiştir. Tespit edilen bütün türler, Biga Yarımadası sahilleri için yeni kayıt niteliğindedir. Bununla birlikte tespit edilen 5 cins (Troglophonte, Minervella, Psammastacus, Stereoxiphos, Pteropsyllus) ve 25 tür/alttür (Ameira atlantica mediterranea, Ameira divagans, Ameira reducta, Filexilia brevipes, Filexilia intermedia, Nitokra cari, Nitokra sewelli, Glabrotelson sp., Noodtiella enertha, Noodtiella intermedia, Noodtiella wellsi, Asellopsis intermedia, Echinolaophonte minuta, Heterolaophonte brevipes, Klieonychocamptus klie confluens, Troglophonte sp. n. , Minervella bacettii, Psammastacus confluens, Stereoxiphos operculatus, Schizopera minuta, Apodopsyllus arenicolus, Emertonia constricta orotavae, Parastenhelia sp., Phyllopodopsyllus berrieri, Pteropsyllus plebeius furcatus) Türkiye sahilleri için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca Nitokra sewelli ve Noodtiella enertha türleri Akdeniz sahilleri için de yeni kayıttır. Troglophonte sp. n. yeni tür olarak bilim dünyasına kazandırılmış, deskripsiyonu ve çizimleri verilmiştir. Biga Yarımadası sahillerden 25 yeni taksonun kaydının verilmesi ile Türkiye sahillerinde yayılış gösteren tür/alttür sayısı 218'e ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the interstitial and phytal harpacticoid copepod fauna distribute in the Biga Peninsula. The sampling was done in a total of 26 stations between April - 2016, February – 2017. As a result 73 species / subspecies were identified belonging to 46 genera within 17 families. All species identified are new records for the Biga Peninsula coasts. In addition, 5 genera (Troglophonte, Minervella, Psammastacus, Stereoxiphos, Pteropsyllus) and 25 species/subspecies (Ameira atlantica mediterranea, Ameira divagans, Ameira reducta, Filexilia brevipes, Filexilia intermedia, Nitokra cari, Nitokra sewelli, Glabrotelson sp., Noodtiella enertha, Noodtiella intermedia, Noodtiella wellsi, Asellopsis intermedia, Echinolaophonte minuta, Heterolaophonte brevipes, Klieonychocamptus klei confluens, Troglophonte sp. n., Minervella bacettii, Psammastacus confluens, Stereoxiphos operculatus, Schizopera minuta, Apodopsyllus arenicolus, Emertonia constricta orotavae, Parastenhelia sp., Phyllopodopsyllus berrieri, Pteropsyllus plebeius furcatus ) are new records for the coast of Turkey. On the other hand, Nitokra sewelli and Noodtiella enertha are also new records for Mediterranean coasts.Troglophonte sp. n. species was introduced to the world of science as a new species, and its descriptions and drawings were provided. The record of species/subspecies from Turkish coasts has reached 218 with the addition of 25 new taxa records from Biga Peninsula coasts.