Muhasebe hileleri üzerinde yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies on accounting fraud
  1. Tez No: 977450
  2. Yazar: ABBAS MOUSSA DOGODJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK ALTUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın temel amacı, muhasebe hilelerine odaklanan akademik dergi makalelerini incelemektir. Bu bağlamda; muhasebe hileleri alanındaki bilimsel literatürün mevcut durumuna, gelişimine ve gelecek yönelimine ilişkin kapsamlı ve veriye dayalı bir anlayış sağlamak için bibliyometrik analiz yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada literatürün yayımlanma ve atıf trendlerini analiz etmek için Scopus veritabanıyla bibliyometrik analiz yöntemini kullanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre her yıl giderek artan bir trend olduğu en çok yayın yılının 2024 olduğu görülmektedir. En çok yayın ABD'de gerçekleştiği, onu Endonezyanın takip ettiği görülmektedir. En çok atıf alan ve muhasebe hileleri konusunda en etkili yazarın Zabihollah Rezaee olduğu tespit edilmiştir. Muhasebe hileleri ile ilgili en çok ilişkili konu olarak Benesih Manipülasyon Skoru olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine academic journal articles focusing on accounting frauds. In this context, bibliometric analysis method was preferred to provide a comprehensive and data-based understanding of the current status, development and future direction of the scientific literature in the field of accounting frauds. The study used bibliometric analysis method with Scopus database to analyze the publication and citation trends of the literature. According to the findings of the study, it is seen that there is an increasing trend every year and the year with the most publications is 2024. It is seen that the most publications took place in the USA, followed by Indonesia. It was determined that Zabihollah Rezaee is the most cited and most influential author on accounting frauds. It was determined that the Benesih Manipulation Score is the most related topic to accounting frauds