Maraş dondurmasında stabilizatör olarak salep yerine zivzik narı kabuğu tozu kullanımının araştırılması
Investigation of the use of zivzik pomegranate peel powder instead of salep as a stabilizer in maraş ice cream
  1. Tez No: 977468
  2. Yazar: LALE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, maraş dondurması üretiminde Zivzik Nar kabuğu tozunun (NKT) stabilizatör olarak kullanım olanakları araştırılmıştır. Üretim metodu olarak Maraş Dondurması Mahreç işaretinde belirtilen metodkullanılmıştır. Araştırmada dondurmaların stabilizatör içeriği %0,84'e ayarlanmış ve bu oran üzerinden; %100 salep, %75salep+%25NKT, %50salep+%50NKT, %25salep+%75NKT, %100NKT içeren 5 farklı örnek grubu hazırlanmış ve 3 tekrarlı çalışma yapılmıştır. Fizikokimyasal analizler (kuru madde, hacim artışı, viskozite, pH, titrasyon asitliği, renk, erime oranı, ilk ve son damlama süresi) ve duyusal değerlendirmeler yapılmıştır. Örneklerde yapılan çalışmalar sonucunda; kuru madde miktarı %37,86-38,99, pH 6,13-6,72, viskozite 2,8-105 cP aralığında salep miktarı arttıkça artış göstermiştir. Salepin yapısında bulunan glukomannan hem kurumadde hem de viskoziteyi artırmıştır. Hacim artışı, kontrol grubunda yoğun %7,25 ile en düşük değerde kalmış, %75 salep içeren örnek %53,16 ile en yüksek hacim artışına ulaşmıştır. Salepin yapısındaki glukomannan yoğun viskoziteye sebep olduğu için hava tutma kapasitesi azalmış, hacim artışı olumsuz etkilenmiştir. NKT'nun saleple belli bir oranda kullanımı hacim artış değerini olumlu etkilemiştir. NKT kullanımı arttıkça, nar kabuğunun yapısında bulunan organik asitlerinde etkisiyle, örneklerin titrasyon asitliği değerleri 0,036'dan 0,063'e doğru artış göstermiştir. NKT miktarı arttıkça ilk ve son damlama süreleri azalmış, erime oranı artış göstermiştir. Renk değerlerinde L parlaklık en yüksek kontrol grubunda bulunmuş NKT miktarı arttıkça azalmıştır. Rank a (-) ve renk b(+) değeri de artış göstermiştir ve bu durum kullanılan nar kabuğu miktarı arttıkça beklenen bir durumdur. Duyusal değerlendirmelerde ise, fizikokimyasal farklılıklara rağmen genel kabul edilebilirlik açısından önemli bir fark bulunmamıştır. Nar kabuğu salep ve diğer destekleyici bileşenlerle birlikte dondurmada kullanıldığında olumlu bir etki sağlamaktadır ve dondurmaya fonksiyonel bir yapı kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibility of using Zivzik pomegranate peel powder (NKT) as a stabilizer in the production of Maraş ice cream was investigated. The production method was the method specified in the Maraş Dondurma Mahreç marking. In the study, the stabilizer content of the ice creams was set to 0.84% ​​and based on this ratio, 5 different sample groups containing 100% salep, 75% salep + 25% NT, 50% salep + 50% NT, 25% salep + 75% NT, and 100% NT were prepared and 3 replicates were conducted. Physicochemical analyses (dry matter, overrun, viscosity, pH, titratable acidity, color, melting rate, first and last drip time) and sensory evaluations were performed. As a result of the studies conducted on the samples, the dry matter amount was 37.86-38.99%, pH 6.13-6.72, and viscosity increased with increasing salep amount in the range of 2.8-105 cP. Glucomannan present in the salep structure increased both dry matter and viscosity. Volume increase remained at its lowest value in the control group with an intense 7.25%, while the sample containing 75% salep reached the highest volume increase at 53.16%. Because glucomannan in the salep structure causes intense viscosity, air retention capacity was reduced, negatively affecting volume increase. The use of NKT in a certain ratio with salep positively affected the volume increase value. As NKT use increased, due to the effect of organic acids present in the pomegranate peel structure, the titratable acidity values ​​of the samples increased from 0.036 to 0.063. As the amount of NKT increased, the first and last dripping times decreased, and the dissolution rate increased. In color values, L brightness was highest in the control group and decreased with increasing NKT amount. Rank a (-) and color b (+) values ​​also increased, which is expected as the amount of pomegranate peel used increased. In sensory evaluations, despite the physicochemical differences, no significant difference was found in terms of general acceptability. When used in ice cream with salep and other supporting ingredients, pomegranate peel provides a positive effect and gives the ice cream a functional structure.