Diyaliz hastası taşıma hizmetlerinde elektrikli araç rotalama
Electric vehicle routing in dialysis patient transportation services
  1. Tez No: 977478
  2. Yazar: MELEK HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sağlık sektöründe hasta taşımacılığı, yaşlı nüfusun artması ve buna paralel kronik rahatsızlıkların yaygınlaşması ve evde bakım hizmetlerine olan talebin artmasıyla birlikte, etkin plan ve sistematik yapı gerektiren bir konu haline gelmiştir. Hastalık çeşitlerine göre hastaların ihtiyaç ve taleplerinde özellikle, düzenli tedavi olması gereken ve tedavi süresince evlerinden sağlık kuruluşlarına ve sağlık kuruluşlarından evlerine zamanında ulaşım hizmeti sağlanması operasyonel katkılar ve hizmet kalitesi bakımından önem arz etmektedir. Günümüzde özellikle yaşlı nüfusun talebiyle birlikte gelişen ihtiyaç doğrultusunda, hasta taşıma süreçleri şehir içi taşımacılıkta önemli avantajlar sunan elektrikli araçlar ile yerine getirilebilir. Çalışma, hastaneden evlere, evlerden hastaneye hastaların taşınmasında daha düşük maliyetlerle taşıma imkânı sunan elektrikli araçların kullanım önerisiyle rota optimizasyonu sunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, hasta talep ve ihtiyaçları gözetilerek öncelikle sağlık sektöründe hasta taşımacılığına yönelik diyaliz hastalarının taşınması senaryosu ele alınmıştır. Çalışmada, hasta taleplerini karşılayacak şekilde, araç kapasite ve şarj-batarya kısıtı yanında hastaların farklı zaman penceresi kısıtları dikkate alınarak rota planlaması amaçlanmıştır. Bu amaçla, problem için sunulan matematiksel model küçük boyutlu problemler için GAMS (General Algebraic Modeling System) yazılımının CPLEX çözücüsü ile çözülmüştür. Elektrikli aracın kat ettiği toplam mesafenin en küçüklenmesi amacı doğrultusunda elde edilen sonuçlar, önerilen metasezgisel sonuçları ile kıyaslanmıştır. Yirmi hasta içeren problemin matematiksel model ile çözüm süresinin makul olmadığı görülmüştür. Tavlama Benzetimi Algoritması ile elde edilen sonuçlar rota planlamasında önerilen algoritmanın kısa sürede iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, patient transportation in the health sector has become an issue requiring an effective plan and systematic structure with the increase in the elderly population and the spread of chronic diseases in parallel with it, and the increasing demand for home care services. In the needs and demands of patients according to the types of diseases, in particular, it is important to provide timely transportation services from their homes to health institutions and from health institutions to their homes, which should be regular treatment and during treatment, in terms of operational contributions and service quality. In line with the needs that are developing today, especially with the demand of the elderly population, patient transportation processes can be fulfilled with electric vehicles, which offer important advantages in urban transportation. The study offers route optimization with the proposal of using electric vehicles that offer the possibility of transporting patients from hospital to homes, from homes to hospital at lower costs. Within the scope of this study, the scenario of transporting dialysis patients primarily for patient transportation in the healthcare sector was considered by taking into account patient demands and needs. In the study, it was aimed to plan the route by taking into account the different time window restrictions of the patients in addition to the vehicle capacity and charge-battery restrictions in order to meet the patient demands. For this purpose, the mathematical model presented for the problem has been solved with the CPLEX solver of the GAMS (General Algebraic Modeling System) software for small-sized problems. The results obtained in order to minimize the total distance traveled by electricity were compared with the proposed metaheuristics's results. It was found that the solution time of the problem involving twenty patients with a mathematical model was not reasonable. The results obtained by the Simulated Annealing algorithm have shown that the proposed algorithm for route planning gives good results in a short time.