İslam aile hukuku bağlamında devlet başkanının tasarruf yetkisi (TMK ile karşılaştırmalı olarak)
The saving power of the head of state in the context of Islamic family law (compared with TMK)
- Tez No: 977479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GAYRETLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İnsanlığın ilk yıllarından itibaren aile kurumunun kullanılması, bu kurumun hukuksal alanda da önemli bir yer tutmasına vesile olmuştur. Bu önemli konumu itibariyle her toplumda aile hukukunun özel bir yeri bulunmaktadır. İslam hukukunda ise aile hukukunun çok daha geniş bir yeri vardır. Bu durum İslam dininin aileye verdiği önemin bir tezahürüdür. Toplumların yapısında gerçekleşen önemli değişiklikler aile hukuku alanında da bazı şekil şartlarının güncellenmesi zorunluluğunu doğurmuştur. Mesela eski toplum yapısında tamamen geçerli olan sözlü kültür bugün için eski etkisini kaybetmiştir. Sözlü kültür üzerine bina edilen aile hukuku da bu sebeple bazı değişikliklere ihtiyaç duymuştur. Bu çalışmamızda özellikle son yüzyılda ülkemizde meydana gelen sosyal değişiklikler ele alınmış devlet otoritesinin aile hukukuna yaptığı müdahalelerin İslam hukuku açısından değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the early years of humanity, the use of the family institution has led to its significant place in the legal field. Due to its important position, family law holds a special place in every society. In Islamic law, however, family law occupies an even broader space. This reflects the importance that Islam places on the family. Significant changes in the structure of societies have also necessitated updates to certain formal requirements in family law. This is because the oral culture that was valid in ancient societal structures no longer has a counterpart today. As a result, family law, which was built upon oral culture, has needed certain modifications. In this study, we will particularly address the social changes that have occurred in our country over the past century and evaluate the interventions of state authority in family law from the perspective of Islamic law.