Rus modernleşmesinin Türk toplulukları üzerindeki etkisi: Kazan örneği
The impact of Russian modernization on Turkic communities: the case of kazan
  1. Tez No: 977494
  2. Yazar: ALİRIZA BOYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, XIX- XX. yüzyılın başında ivme kazanan Rus modernleşmesinin Kazan Türkleri üzerindeki etkilerini, tarih ve sosyoloji disiplinlerinin iş birliğiyle, modernleşme teorisi çerçevesinde analiz etmektedir. Modernleşme, yalnızca zamanın dönüşüm ve yenileşme ruhuna uygun bir vaziyet değil, aynı zamanda siyasî merkezileşme, siyasal dönüşüm, bürokratik rasyonalite ve milliyetçiliğin oluşumu açısından da incelenmesi gereken olgular silsilesidir. Rus devleti, knezliklerden merkezileşmiş Moskova devletine evrilerek, en son modern devlete dönüşüm seyrinde Batı Avrupa'dan farklı olarak geliştirdiği tepeden inmeci ve otoriter modernleşme anlayışı üzerinden evrim geçirmiştir. Özellikle İdil-Ural Müslüman Türk toplulukları üzerinde dönüştürücü bir rol oynamış, Rus tarzı bir devlet merkezileşmesi süreci başlatarak Kazan Türklerini devlet tahakkümü altına almıştır. Bu noktada, hem Ceditçilik hareketini hem de doğmakta olan Türkçülük fikriyatını merkeze alarak, Rus siyasal modernleşmesinin etkisi bağlamında incelenmiştir. Kazan Türkleri, öte yandan, özellikle 1905 Devrimi'nden sonra eğitim, basın ve düşünce kulvarlarında geliştirdikleri entelejensiya, kendi iç modernleşme sürecinin başlamasına neden olmuştur. Diğer yandan, modernleşme ve reformlar Türk-Tatar burjuvazisinin gelişimini dolaylı yoldan etkilemiş ve 1850 yılından sonra meydana gelen fikrî cereyanlar Tatar entelektüel sınıfını etkilemiştir. Bu durum, Türkçülük üzerinden tahayyül ve tarihsel aidiyet duygusunun oluşumuna ortam hazırlamıştır. Bu çerçevede, Kazan Türklerinin, karşılarında dönüşen devlet ve toplum ile ilişkisini disiplinler arası bir yaklaşımla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of Russian modernization, which gained momentum in the late XIXth and early XXth centuries, on the Kazan Turks, through a historical and sociological lens within the framework of modernization theory. Modernization is treated not merely as a reflection of the era's spirit of transformation, but as a sequence of phenomena involving political centralization, institutional change, bureaucratic rationality, and the rise of nationalism. The Russian state's evolution from a loose network of principalities to a centralized Muscovite regime and ultimately a modern empire unfolded through an authoritarian, top-down model that diverged from Western European experiences. This process had a particularly transformative impact on Muslim Turkic populations in the Volga-Ural region, subjecting Kazan Turks to the increasing control of a centralizing state. In this context, both the Jadidist movement and the emerging ideology of Turkism are addressed as key responses to Russian political modernity. Especially after the 1905 Revolution, the Kazan Turkish intelligentsia initiated an indigenous modernization project through education, the press, and intellectual activity. Meanwhile, modernization and reform indirectly facilitated the rise of a Turkic-Tatar bourgeoisie, and the ideological currents after 1850 left a profound mark on the Tatar intellectual class. These developments contributed to the formation of a national imagination and a sense of historical belonging through the framework of Turkism. The study analyzes the Kazan Turks evolving relationship with a transforming state and society from an interdisciplinary perspective.