Stratejik yönetim yöntemlerini kullanarak iletişim stratejisinin oluşturulması: 12 haziran 2011- 14 mayıs 2023 genel seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi örneği
Establishing a communication strategy by using strategic management methods: the sample of the Justice and Development Party in the 12 june 2011 - 14 may 2023 general elections
  1. Tez No: 977495
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ALTUNDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nde belirli aralıklarla yapılmakta olan genel seçimlerde siyasi partilerin seçim süreci öncesi ve boyunca uyguladıkları siyasi iletişimdeki stratejik yönetim yöntemleri; Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 12 Haziran 2011 ve 14 Mayıs 2023 genel seçimler özelinde incelenecektir. Genel seçimler sürecinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bu seçimlerde siyasal iletişim parametreleri olarak ortaya koyduğu; amaç, hedef, misyon, politika, program, yöntem, plan, vizyon, taktik gibi parametrelerinin stratejik yönetim yöntemleri açısından incelenmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda stratejik yönetimin organizasyonlara, kurum ve kuruluşlara ne kazandırdığı, sureci, aşamaları ve stratejik yönetim araçlarına odaklanılacaktır. Bu inceleme, SWOT ve çevre analizi teknikleri ile ele alınarak genel seçim sürecindeki toplumsal hayattaki çevresel faktörler ile Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iç ve dış çevresel etkenleri çerçevesinde incelenecektir. 12 Haziran 2011 ve 14 Mayıs 2023 Genel Seçimler özelinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin uyguladığı stratejik yönetim yöntemleri iki seçim sonucu ele alınarak karşılaştırılacaktır. Sonuçta, uygulanan stratejik yönetim yöntemlerinin siyasi iletişim üzerindeki etkisi ortaya koyulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Strategic management methods in political communication applied by political parties before and during the election process in the general elections held at regular intervals in the Republic of Türkiye; The Justice and Development Party's general elections of 12 June 2011 and 14 May 2023 will be examined. In the general election process, the Justice and Development Party put forward as political communication parameters in these elections; It is aimed to examine parameters such as purpose, objective, mission, policy, program, method, plan, vision, tactics in terms of strategic management methods. In this context, the focus will be on what strategic management brings to organizations, institutions and organizations, its process, stages and strategic management tools. This analysis will be examined within the framework of the environmental factors in social life in the general election process and the internal and external environmental factors of the Justice and Development Party. The strategic management methods applied by the Justice and Development Party for the General Elections of June 12, 2011, and May 14, 2023, will be compared by considering the results of the two elections. As a result, the effect of the applied strategic management methods on political communication will be tried to be revealed.