Hadislerde ihlâs kavramı
The concept of ikhlas i̇n hadiths
- Tez No: 977493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
İhlâs, Allah'a kulluk ederken başka şeyleri O'na ortak koşmamayı ifade eden; kişinin amellerinde ve ibadetlerinde yalnızca O'nun rızasını kazanmayı amaçlamak anlamına gelen bir kavramdır. Ayrıca İslâm'ın özünü oluşturan temel değerlerden birisidir. İhlâs, Allah'ın rızasını kazandırmakla birlikte amelleri ibadete çeviren bir iksirdir. Bu iksir sayesinde kulun Allah ile olan bağları kuvvetlenir. Kul, bu bağın kuvvetlenmesiyle de iç huzurunu sağlamış olur. Bir kişinin hem bu dünyada hem de ahirette mutluluğa erebilmesi, amellerini ve ibadetlerini muhtelif niyetlerden arındırıp sadece Allah rızası için yapmasına bağlıdır. Yapılan her ibadeti ve ameli bakileştiren, kıymetlendiren ve hâlisleştiren ziynet ihlâstır. Kul, ihlâsı sayesinde başkalarından gelecek övgülere ve tenkitlere aldırış etmez; gösteriş ve rekabet gibi duygularından sıyrılarak ana gayesini Allah rızası olarak tayin eder. İhlâslı bir şuurun sosyal yaşamda da belirgin tesirleri vardır. İhlâs sahibi birey, çevresine karşı dürüst, içten ve hakkaniyete dayanan bir duruş sergiler. İhlâs sayesinde insanlar, gösteriş ve menfaat gibi kötü hasletlerden uzaklaşarak toplumun hayrına olacak ameller işlemeye gayret ederler. İhlâsın inançla, ibadetle, amelle ve sosyal hayatla birleşip bütünleşmesi tevhidi, hoşgörüyü, merhameti, yardımlaşmayı ve samimiyeti şiar edinmiş bir toplumun oluşmasına vesile olur. Bu çalışmada ibadetleri ve amelleri arındıran ve temizleyen ihlâs kavramı üzerinde durulmuş; ilk olarak ihlâs kavramının sözlük, ıstılahî ve Kur'ânî manaları araştırılmış; ikinci bölümde ise ihlâsın Hz. Peygamberin hayatında nasıl somutlaştığı ve pratiğe döküldüğü Hadis-i Şerifler üzerinden ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ikhlâs is a concept that means not associating anyone else with Allah while worshipping Him and aiming only to gain Allah's pleasure in one's deeds and worships. Additionally, it is one of the fundamental values that constitute the essence of Islam. Ikhlâs not only earns Allah's pleasure but also acts as an elixir that transforms deeds into acts of worship. Through this elixir, the bonds between the servant and Allah are strengthened, and the servant establishes inner peace through this strengthened connection. A person's happiness both in this world and the hereafter depends on purifying their actions and worship from various intentions and performing them solely for Allah's sake. The adornment that makes every worship and deed permanent, valuable and genuine is ihlâs. Thanks to ihlâs, the servant does not care about the praise and criticism from others; he determines his main purpose as Allah's sake by getting rid of his feelings such as showing off and competition. The consciousness of Ikhlâs also has significant effects on social life. An individual with Ikhlâs displays an honest, sincere and fair stance towards his/her environment. Thanks to Ikhlâs, people avoid themselves from negative traits like ostentation and selfish interests, striving instead to perform deeds for the benefit of society. The integration of Ikhlâs with faith, worship, deeds and social life leads to the formation of a society that adopts tawheed, tolerance, compassion, solidarity and sincerity as its motto. In this study, the concept of ihlâs, which purifies and cleanses worship and deeds. Firstly, the dictionary, theoretical and Qur'anic meanings of the concept of ihlâs have been investigated; in the second part, how ihlâs was embodied and put into practice in the life of the Prophet Muhammad has been tried to be discussed through hadiths.