Investigation of pre-concentration and concentration possibilities for Beylikova barite-fluorite-REO complex ore
Beylikova barit-florit ve NTO kompleks cevherinin ön zenginleştirme ve zenginleştirme olanaklarının belirlenmesi
- Tez No: 977543
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EMRE ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmasının temel amacı Barit-Florit ve Nadir Toprak minerallerini içeren kompleks Beylikova cevherinin ön-zenginleştirme ve zenginleştirme olasılıklarının belirlenmesidir. Çalışmalar kapsamında kullanılan tüvenan cevherin kimyasal kompozisyonu %29,46 Ba, %19,77 Ca, %1,18 Ce, %1,01 La ve 472.22 ppm Th olarak tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen karakterizasyon çalışmaları neticesinde cevher içerisinde bulunan nadir toprak minerallerinin ince tane boyutlarında zenginleştiği anlaşılmıştır. Bu kapsamda, ince boyutlu kil mineralleri ile iri malzeme arasında verimli bir serbestleşme sağlayabilmek amacıyla tane boyu sınıflandırılması ile entegre olarak aşındırmalı yıkama metodu uygulanmıştır. Belirlenen optimum operasyonel koşullar altında %3,80 Ce, %4,04 La ve 1321 Th tenörlerine sahip ön-konsantre sırası ile %55,20, %68,53 ve %48,01 randıman değerleri ile elde edilmiştir. Ön-zenginleştirme esnasında barit ve florit kayıpları sırası ile %14,80 ve %8,07 olarak hesaplanmıştır. Ön-konsantrasyon sonrasında barit ve florit minerallerinin seçimli kazanımını sağlamak amacıyla sıralı flotasyon testleri gerçekleştirilmiştir. Belirlenen optimum koşullar altında; %98,95 barit tenörlü barit konsantresi %66,45 randıman ile elde edilirken %95,17 tenörlü florit konsantresi %66,63 randıman ile kazanılmıştır. Nadir toprak içeriklerinin konsantrasyonu amacıyla elde edilen ön-konsantre işlenerek istatistiksel model oluşturulmaya yönelik farklı değişkenleri içeren test programı oluşturulmuştur. Değerlendirilmeler neticesinde optimum çalışmanın cevherin 5 M nitrik asit ile 90 ˚C sıcaklık altında 2 saat boyunca muamele edilmesi sonucunda %93,79 Ce, %90,57 La, %84,66 Th ekstraksiyon verimliliğine ulaşılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis study is to investigate pre-concentration and concentration possibilities of Barite-Fluorite and REO Complex Beylikova Ore. The run of mine ore with chemical composition of 29.46% Ba, 19.77% Ca, 1.18% Ce, 1.01% La and 472.22 ppm Th was used in the experimental part of the thesis. According to characterization tests it is revealed that rare earth entities accumulated in fine size fractions. Attrition scrubbing cooperated with size classification were performed with the aim of achieving effective liberation between mineral particles and clay entities. Under optimum conditions rare earth pre-concentrate obtained with 3.80% Ce, 4.04% La and 1321 ppm Th grades at 55.20%, 68.53% and 48.01% recovery rates respectively by losing 14.80% of barite and 8.07% of fluorite minerals. Following to pre-concentration of rare earth minerals, to achieve selective concentration of barite and fluorite sequential flotation tests were performed. Under identified optimum conditions flotation of barite and fluorite was performed resulting with barite concentrate with 98.95% barite grade with 66.49% recovery and fluorite concentrate with 95.17% fluorite grade with 66.63% recovery were obtained. In order to achieve further concentration of rare earth entities, leaching test program was applied which was constructed based on statistical model. Optimum operational conditions provided by the model is identified as leaching under 90 ˚C for 2 hours by using 5M nitric acid. This test results with 93.79% Ce, 90.57% La, 84.66% Th extraction and 55.38% Fe dissolution ratios.